Σουηδία - Πολωνία 3-2: Πρώτη η μία, στο σπίτι της η άλλη (βίντεο)

Οι Σκανδιναβοί θα αντιμετωπίσουν μία εκ των Ουκρανίας και Φινλανδίας στους "16"

23/06/2021 21:00

Η Σουηδία έφερε σε πέρας την αποστολή της στον 5ο όμιλο του EURO. Νικώντας με 3-2 την Πολωνία στην Αγ. Πετρούπολη οι Σκανδιναβοί εξασφάλισαν την πρωτιά και στη φάση των "16" θα αντιμετωπίσουν μία εκ των Ουκρανίας (το πιθανότερο) και Φινλανδίας, την Τρίτη 29/6 (22:00) στο "Χάμπτεν Παρκ" της Γλασκώβης.

Οι Σουηδοί έδειξαν με το καλημέρα τις διαθέσεις τους σκοράροντας με τον Φόρσμπεργκ, ενώ δέκα λεπτά αργότερα διαδραματίστηκε η φάση του EURO μέχρι σήμερα με την απίστευτη χαμένη ευκαιρία του Λεβαντόφσκι.

Ο Φόρσμπεργκ στο 59' έφερε σε ακόμη πιο δύσκολη θέση τους Πολωνούς στο 59', ο Λεβαντόφσκι μείωσε δύο λεπτά αργότερα σε 2-1 με πανέμορφο γκολ και στο 84' ο ίδιος παίκτης με πλασέ ισοφάρισε και μετέτρεψε το ματς σε θρίλερ. Η Πολωνία βγήκε όλη μπροστά και στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Κλάεσον βρήκε την ευκιαρία να χαρίσει στους Σουηδούς την πρώτη θέση.

ΣΟΥΗΔΙΑ: Όλσεν, Λούστιγκ (68' Κραφθ), Λίντελεφ, Ντάνιελσον, Αουγκούστινσον, Λάρσον, Έκνταλ, Όλσον, Φόρσμπεργκ (77' Κλάεσον), Ίσακ (68' Μπεργκ), Κουέισον (55' Κουλουσέφσκι).

ΠΟΛΩΝΙΑ: Τσέσνι, Μπερεσίνσκι, Γκλικ, Μπέντναρεκ, Γιόζβιακ (61' Σφίερτσοκ), Κριχόβιακ (78' Πλάχετα), Κλιχ (73' Κοζλόφσκι), Πούχατς (46' Φρανκόφσκι), Σφιντέρσκι, Ζιελίνσκι, Λεβαντόφσκι.