Σοκ στο 94' για τον ΠΑΟΚ στη Μπρατισλάβα (video)

Η ολιγωρία της άμυνας στοίχισε την ήττα με 1-0 από τη Σλόβαν, αποτέλεσμα που βάζει σε μπελάδες τον Δικέφαλο

22/08/2019 23:57

Μέχρι το τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων το ποτήρι για τον ΠΑΟΚ έμοιαζε μισογεμάτο στη Μπρατισλάβα, αφού η "λευκή" ισοπαλία με τη Σλόβαν έφερνε τον Δικέφαλο σε θέση ισχύος για την πρόκριση στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ. Όμως, ένα σοβαρό λάθος της άμυνας οδήγησε στο γκολ των Σλοβάκων για το τελικό 1-0, που αναγκάζει τον ΠΑΟΚ να κυνηγήσει την ανατροπή την επόμενη Πέμπτη στην Τούμπα.

Με την ενδεκάδα και τη διάταξη των αγώνων με τον Άγιαξ, ο ΠΑΟΚ είχε νωρίς την ευκαιρία να πετύχει γκολ που θα "γονάτιζε" τη Σλόβαν, αλλά στο 7' ο Ζαμπά σημάδεψε με σουτ το οριζόντιο δοκάρι.

Με κυρίαρχο στη μεσαία γραμμή τον εξαιρετικό Εσίτι, ο Δικέφαλος αναχαίρισε τις επιθέσεις των Σλοβάκων και βγήκε αρκετές φορές στην κόντρα, αλλά του έλειψε ξανά η σωστή τελική πάσα.

Με το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους ο ΠΑΟΚ απείλησε με Πέλκα και Γιαννούλη και έχασε τη σπουδαιότερη ευκαιρία του στο 53', με τον Γκρέιεφ να αποκρούει ενστικτωδώς την προσπάθεια του Πέλκα.

Από το 65' και την είσοδο του Σφιντέρσκι αντί του Πέλκα ο ΠΑΟΚ έπαιξε πιο ορθολογικό 4-4-2, όμως όχι απλά δεν ήλθε το γκολ για το διπλό πρόκρισης, αλλά στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων η Σλόβαν σκόραρε από το πουθενά. Μετά από βολέ η άμυνα του ΠΑΟΚ πιάστηκε στον ύπνο, ο Πασχαλάκης έκανε σοβαρό λάθος στην έξοδό του και ο Αμπένα προ κενής εστίας απλά έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα.

Ο Κροάτης διαιτητής Ιβάν Μπέμπεκ έδειξε κίτρινη κάρτα στους Μεντβέντεφ, Λιούμπισιτς, Αμπένα, Μάτος, Κρέσπο, Αουγκούστο και Άκπομ.

ΣΛΟΒΑΝ: Γκρέιφ, Μεντβέντεφ, Αμπένα, Μποζίκοφ, Ντε Μάρκο, Ντε Καμπς (77' Νόνο), Λιούμπιτσιτς,Τσάβριτς (54' Ρατάο), Χόλμαν, Ρασάγια (87' Ντάνιελ), Σπόραρ.

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Γιαννούλης, Καντουρί, Εσίτι (76' Εσίτι), Ζαμπά, Μπίσεσβαρ (80' Στοχ), Πέλκας (65' Σφιντέρσκι), Άκπομ.