Σάλπισε αντεπίθεση ο Ηρακλής

Εύκολη νίκη με 3-0 επί της Σπάρτης στο Καυταντζόγλειο

25/11/2018 16:54

Η βαθμολογική ανομβρία έλαβε τέλος για τον Ηρακλή, που νίκησε με 3-0 τη Σπάρτη στο Καυταντζόγλειο και ξεκόλλησε από τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας της Β’ εθνικής. Το ζητούμενο για τους κυανόλευκους είναι η σημερινή επικράτηση να αποτελέσει απαρχή αντεπίθεσης.

Την πρώτη καλή ευκαιρία την έχασε η Σπάρτη με την άστοχη κεφαλιά του Φραγκούλη στο 12’ και δύο λεπτά αργότερα ο Περόνε αξιοποίησε τη σέντρα του Κλέιτον και με κεφαλιά πέτυχε το 1-0. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με αυτό το σκορ, καθώς ο Ηρακλής δεν κατάφερε να δημιουργήσει άλλες ευκαιρίες και συνάμα προβλημάτισε με την ανασταλτική του λειτουργία τόσο στις αντεπιθέσεις των φιλοξενούμενων, όσο και στις στατικές φάσεις.

Το 2-0 έγινε στο 54’ με την πολύ ωραία ατομική ενέργεια και το σουτ του Κλέιτον, ενώ στο 59’ ο Βοσνιάδης έχασε την ισορροπία του και ο Φραγκούλης έστειλε με κεφαλιά τη μπάλα άουτ. Ο Ηρακλής «καθάρισε» το ματς στο 61’, όταν ο Σταματόπουλος νίκησε δις τον Χασομέρη, που όμως με τρίτη προσπάθεια πέτυχε το 3-0, χωρίς το υπόλοιπο της αναμέτρησης να επιφυλάσσει κάτι συναρπαστικό.

ΗΡΑΚΛΗΣ: Βοσνιάδης, Κουκόλης, Στάμου, Κουτρομάνος, Πασάς, Μουμίν, Μενδρινός (55’ Καλτσάς),Χασομέρης, Ντούνης (65’ Γεωργίου), Κλέιτον, Περόνε (80’ Παναγιωτούδης).

ΣΠΑΡΤΗ: Σταματόπουλος, Κοζάκης, Κολτσίδας, Βλάχος, Φραγκούλης, Τιεντσέου, Στογιάνοβιτς (75’ Ρούμπος), Καψάσκης, Βλαχομήτρος, Κωνσταντινόπουλος, Μαντζίρης (64’ Καινούριος).