Πρωτάθλημα και κύπελλο στον Πύργο το Λευκό! (video)

Ο ΠΑΟΚ ολοκλήρωσε την εκπληκτική χρονιά του νικώντας με 1-0 την ΑΕΚ στον τελικό κυπέλλου του ΟΑΚΑ και κατακτώντας το πρώτο νταμπλ στην ιστορία του

11/05/2019 22:28

Νίκος Παππάς

Το τρένο του ΠΑΟΚ σφύριξε για τελευταία φορά φέτος στο ΟΑΚΑ. Η μαγική σεζόν του Δικέφαλου ολοκληρώθηκε με την κατάκτηση του πρώτου νταμπλ στην ιστορία του συλλόγου, αφού το γκολ του Άκπομ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου διαμόρφωσε το 1-0 επί της ΑΕΚ στον τελικό κυπέλλου στο άδειο ΟΑΚΑ. Το τρίτο συνεχόμενο κύπελλο ήλθε απέναντι στον ίδιο αντίπαλο επιβεβαιώνοντας την κυριαρχία του ΠΑΟΚ έναντι της ΑΕΚ.

Το πρώτο ημίχρονο δεν ήταν καθόλου καλό ποιοτικά, αφού οι δύο ομάδες έδωσαν έμφαση στην ανασταλτική τους λειτουργία. Η αλήθεια είναι ότι όλα έδειχναν πως οι φιναλίστ θα πήγαιναν χωρίς γκολ στα αποδυτήρια, αλλά δευτερόλεπτα μετά τη συμπλήρωση 45 λεπτών ο Πέλκας νίκησε τον Χουλτ από δεξιά, γύρισε τη μπάλα στο ύψος της μικρής περιοχής κι ο Άκπομ με ωραίο γυριστό άνοιξε το σκορ στην ιδανική στιγμή για την ομάδα της Θεσσαλονίκης.

Νωρίτερα, η πρώτη καλή ευκαιρία χάθηκε από την ΑΕΚ στο 6’, όταν ο Λιβάγια γύρισε τη μπάλα στο ύψος του πέναλτι, αλλά το πλασέ του Πόνσε ήταν αδύναμο. Στο 9’ η κεφαλιά του Κρέσπο δεν ανησύχησε τον Μπάρκα, ενώ στο 16’ ο Λέο Μάτος πρόλαβε τον Πόνσε πριν ο Αργεντινός εκτελέσει.

Η πιο μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ χάθηκε στο 36’, με τον Άκπομ να σουτάρει και τον Μπάρκα να επεμβαίνει, ενώ στο επόμενο λεπτό ο Τσιγκρίνσκι έβαλε κόντρα στην προσπάθεια του Άγγλου και στο 39’ ο Πασχαλάκης σταμάτησε την κεφαλιά του Τσιγκρίνσκι.

Η εικόνα του δεύτερου ημιχρόνου ήταν η αναμενόμενη, με την ΑΕΚ να προσπαθεί να ανακτήσει την πρωτοβουλία των κινήσεων και τον ΠΑΟΚ να διαχειρίζεται το προβάδισμά του και να βγαίνει στην κόντρα, για να τελειώσει το ματς. Το σουτ του Πέλκα στο 48’ και η κεφαλιά του Λιβάγια στο 50’ ήταν οι πρώτες καλές στιγμές και στο 52’ ο Πασχαλάκης έσωσε τον ΠΑΟΚ σε τετ-α-τετ με τον Πόνσε και αμέσως μετά το ίδιο έκανε ο Μπάρκας απέναντι στον Λέο Ζαμπά.

Όσο περνούσε η ώρα, ο ΠΑΟΚ περιοριζόταν σε παθητικό ρόλο, αφού Σάκχοφ και Κάνιας δεν έπαιρναν βοήθειες από τους εξτρέμ, ώστε να αναχαιτίσουν τους αντιπάλους τους, με τον Λουτσέσκου να ρίχνει στη μάχη τον Λημνιό αντί του Λέο Ζαμπά.

Παρότι ο ΠΑΟΚ έδινε τη δυνατότητα στην ΑΕΚ να προσεγγίσει την περιοχή του, οι συνεχόμενες σέντρες της Ένωσης αποδείχτηκαν εύκολη λεία για τους Κρέσπο και Βαρέλα, με τον δεύτερο μάλιστα να έχει τραυματιστεί σε πόδι και ώμο από το πρώτο ημίχρονο.

Η είσοδος του Γκάλο αντί του Μπακασέτα άλλαξε τη διάταξη της ΑΕΚ σε 3-5-2, με τον Μπακάκη να «μεταμορφώνεται» σε αριστερό στόπερ και τους Γκάλο και Χουλτ να παίρνουν όλη τη δεξιά και την αριστερή πτέρυγα, αντίστοιχα. Η συγκεκριμένη διάταξη άντεξε μόλις εννιά λεπτά, αφού ο Γαλανόπουλος αντικατέστησε τον Μπακάκη.

Από την πλευρά του ΠΑΟΚ υπήρξε και αναγκαστική αλλαγή με τον Ολιβέιρα αντί του τραυματία Πέλκα, με τους παίκτες του Λουτσέσκου να αμύνονται υποδειγματικά απέναντι στα ατελείωτα γεμίσματα των αντιπάλων. Μάλιστα, στο 89’ ο Κάνιας έχασε μεγάλη ευκαιρία για να τελειώσει το ματς λίγα λεπτά νωρίτερα.

Ο αγώνας ολοκληρώθηκε εν μέσω έξαλλων πανηγυρισμών από τους ποδοσφαιριστές, τα μέλη του τεχνικού τιμ και όσους φιλάθλους του ΠΑΟΚ βρέθηκαν στο γήπεδο.

Ο Γερμανός διαιτητής Φέλιξ Τσβάγερ, που έκανε χρήση του VAR σε δύο περιπτώσεις, έδειξε κίτρινη κάρτα στους Άκπομ, Κρίστιτσιτς, Οικονόμου, Πόνσε και Γκάλο.

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Λέο Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Γιαννούλης, Κάνιας, Σάκχοφ, Λέο Ζαμπά (65’ Λημνιός), Πέλκας (80’ Ολιβέιρα), Μπίσεσβαρ (93’ Ίνγκασον), Άκπομ.

ΑΕΚ: Μπάρκας, Μπακάκης (80’ Γαλανόπουλος), Οικονόμου, Τσιγκρίνσκι, Χουλτ, Σιμόες, Κρίστιτσιτς (77’ Μπογέ), Μπακασέτας (71’ Γκάλο), Λιβάγια, Μάνταλος, Πόνσε.