Πρόκριση δια περιπάτου ο ΠΑΟΚ (video)

Ο Δικέφαλος συνέτριψε με 6-0 τον Αήττητο στα Σπάτα και τερμάτισε πρώτος στον όμιλό του

20/12/2018 19:09

Απολύτως κανένα πρόβλημα δεν αντιμετώπισε ο ΠΑΟΚ στα Σπάτα, όπου συνέτριψε με 6-0 τον Αήττητο και προκρίθηκε ως πρώτος από τον όμιλό του στους «16» του κυπέλλου Ελλάδας.

Το ροτέισον που επέλεξε ο Ραζβάν Λουτσέσκου επέφερε αλλαγές θέσεων μέσα στην ομάδα, καθώς ο Κρέσπο αγωνίστηκε στο δεξιό άκρο της άμυνας, ενώ ο Καρέλης τοποθετήθηκε πίσω από τον Άκπομ.

Ο ΠΑΟΚ πλησίασε στο γκολ στο 13’, αλλά μετά την εκτέλεση κόρνερ του Ουάρντα, η προβολή του Κρέσπο έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι. Τρία λεπτά αργότερα, όμως, ο Δικέφαλος άνοιξε το σκορ, όταν από τη σέντρα του Ουάρντα ο Βούκοβιτς δεν κατάφερε να απομακρύνει τη μπάλα και ο Καρέλης, που πρόλαβε τον Μάγκα, διαμόρφωσε το 0-1.

Στο 26’ ο Κάνιας πέτυχε το 0-2 κι ενώ νωρίτερα είχαν χαθεί μεγάλες ευκαιρίες στο 21’ (με Χατσερίντι και Καρέλη) και το 25’ (με τον Άκπομ).

Στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου ο Λουτσέσκου χρησιμοποίησε τον Πρίγιοβιτς, προφανώς για να μη μείνει εκτός ρυθμού ο Σέρβος, που ήταν μόνιμη πηγή κινδύνου και σκόραρε στο 62’ για το 0-3. Στο 74’ ο Καρέλης πέτυχε δεύτερο προσωπικό γκολ πετυχαίνοντας το 0-4, με το ματς να παραμένει μονόλογος του ΠΑΟΚ, που έφτανε σε ευκαιρία όποτε ήθελε. Έτσι, μέσα σε δύο λεπτά (84’, 85’) πέτυχε ακόμη δύο γκολ και με χατ-τρικ έστειλε το σκορ στο τελικό 0-6.

Ο ΠΑΟΚ τελείωσε το ματς με δέκα ποδοσφαιριστές, αφού ο Κάνιας αποκόμισε πρόβλημα και δεν μπορούσε να συνεχίσει.

ΑΗΤΤΗΤΟΣ: Κοκκαλάς, Σπυρόπουλος, Κολλαράς (46’ Λάμπρου), Ηρακλής, Σταματάκης, Γροντής, Κασνέτση, Χατζηιωαννίδης, Μάγκας, Καλογέρης, Βούκοβιτς (62’ Κοκκόρης).

ΠΑΟΚ: Ρέι, Κρέσπο (67’ Λύρατζης), Χατσερίντι, Μαλεζάς, Τόσκα, Κάνιας, Μπίσεσβαρ (64’ Μπαλογιάννης), Ουάρντα, Καρέλης, Λημνιός, Άκπομ (46’ Πρίγιοβιτς).