Πορτογαλία - Γαλλία 2-2: Μοιρασιά στη "ρώσικη ρουλέτα" (βίντεο)

Με τρία πέναλτι, αρκετές φάσεις και... απροθυμία στο τέλος το ντέρμπι μεταξύ πρωταθλητών Ευρώπης και κόσμου, που αμφότεροι πέρασαν στους "16"

24/06/2021 00:01

Το ντέρμπι Πορτογαλίας - Γαλλίας στην "Πούσκας Αρένα" της Βουδαπέστης ήταν θεαματικό όσο οι δύο ομάδες επιδίωκαν το γκολ και το τελικό 2-2 στέλνει στους "16" του EURO τόσο τους πρωταθλητές Ευρώπης όσο και τους νικητές του τελευταίου Μουντιάλ.

Πρωταγωνιστής του αγώνα, ωστόσο, ήταν ο Ισπανός διαιτητής Λαόθ, που καταλόγισε τρία πέναλτι, δύο για τους Πορτογάλους και ένα για τους Γάλλους, με το τελευταίο να είναι μάλλον δώρο για τους "τρικολόρ".

Πρώτη "χτύπησε" από τα 11 μέτρα η Πορτογαλία με τον Ρονάλντο στο 31', για να ισοφαρίσει με τον ίδιο τρόπο ο Μπενζεμά στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων. Ο φορ της Ρεάλ Μαδρίτης διαμόρφωσε το 2-1 στο 47' μετά από υπέροχη ασίστ του Πογκμπά, αλλά στο 60' ο Ρονάλντο ευστόχησε σε δεύτερο πέναλτι φτάνοντας τα 109 γκολ με την εθνική Πορτογαλίας και ισοφαρίζοντας το ιστορικό ρεκόρ του Ιρανού Αλί Νταεΐ

Προς το τέλος Πορτογάλοι και Γάλλοι το πήγαν... σβηστά, αφού το 2-2 άφηνε άπαντες ικανοποιημένους.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ: Πατρίτσιο, Σεμέντο (79' Νταλότ), Ντίας, Πέπε, Γκερέιρο, Μοουτίνο (73' Νέβες), Ντανίλο (46' Παλίνια), Σάντσες (88' Ολιβέιρα), Μπερνάρντο Σίλβα (73' Φερνάντες), Ζότα, Ρονάλντο.

ΓΑΛΛΙΑ: Λορίς, Κουντέ, Βαράν, Κιμπεμπέ, Ερναντέζ (46' Ντιν, 52' Ραμπιό), Πογκμπά, Καντέ, Τολισό (66' Κομάν), Γκριεζμάν (87' Σισοκό), Μπαπέ, Μπενζεμά.