Πορτογαλία: Εντοπίστηκαν 13 κρούσματα της μετάλλαξης «Ο» στην Μπελενένσες (βίντεο)

Η ομοσπονδία δεν ανέβαλε την προχτεσινή αναμέτρηση με την Μπενφίκα κι έτσι η ομάδα κατέβηκε στο γήπεδο με εννιά παίκτες και ο δεύτερος γκολκίπερ αγωνίστηκε ως δεξιός μπακ

29/11/2021 12:02

Συναγερμός σήμανε σήμερα στην Πορτογαλία μετά τον εντοπισμό 13 θετικών κρουσμάτων στη νέα μετάλλαξη του κορονοϊού, την «Ο», σε παίκτες και παράγοντες της ομάδας της Λισσαβώνας, Μπελενένσες, όπως σχετικά ανακοίνωσε σήμερα το υπουργείο υγείας της χώρας.

Ζήτημα διακοπής του πρωταθλήματος δεν έχει τεθεί, αλλά οι υγειονομικές αρχές της Πορτογαλίας βρίσκονται σε επιφυλακή, με στόχο την αποτροπή εξάπλωσης του νέου στελέχους.

Ματς παρωδία

Η ομοσπονδία δεν ανέβαλε την προχτεσινή αναμέτρηση με την Μπενφίκα κι έτσι η Μπελενένσες κατέβηκε στο γήπεδο με εννιά παίκτες και ο δεύτερος γκολκίπερ αγωνίστηκε ως δεξιός μπακ. Το ματς εξελίχθηκε, όπως είναι φυσικό, σε παρωδία.

Η Μπενφίκα προηγήθηκε με 0-7 στο πρώτο ημίχρονο και μετά την ανάπαυλα η Μπελενένσες βγήκε με επτά παίκτες, καθώς οι άλλοι δύο δήλωσαν τραυματίες. Λίγο μετά την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, ακόμη ένας παίκτης "τραυματίστηκε" και ο διαιτητής αποφάσισε να σφυρίξει τη λήξη.