"Πλημμύρα" ο Ηρακλής, έχασε με 4-3 από τον Απόλλωνα Λάρισας στο Καυταντζόγλειο (videos)

Με άμυνα-παρωδία οι κυανόλευκοι πέταξαν στα σκουπίδια το προβάδισμα με 3-1, που είχαν εξασφαλίσει στο πρώτο ημίχρονο

22/11/2018 16:55

Μέχρι σήμερα ξέραμε πως το βασικό πρόβλημα του Ηρακλή φέτος είναι η αδυναμία δημιουργίας φάσεων. Κόντρα στον Απόλλωνα Λάρισας στο Καυταντζόγλειο προέκυψε και το ζήτημα της τραγικής αμυντικής λειτουργίας, που στοίχισε την οδυνηρή ήττα με 4-3 και άφησε τους κυανόλευκους εννιά βαθμούς μακριά από την κορυφή.

Το ξεκίνημα έμοιαζε ιδανικό για τον Ηρακλή, με τον Περόνε να αξιοποιεί την κάθετη πάσα του Ντούνη και να ανοίγει το σκορ με πλασέ στο 10’. Ωστόσο, επτά λεπτά αργότερα ο Μαρκολίνο πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και με τρομερό σουτ ισοφάρισε σε 1-1.

Από εκείνο το σημείο και μέχρι τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου ο Ηρακλής έπαιξε το καλύτερό του ποδόσφαιρο, με δύο γκολ και τρία δοκάρια. Στο 26’ ο Ντούνης είχε δοκάρι με πλασέ και στο επόμενο λεπτό ο Ηρακλής κέρδισε πέναλτι, με τον Μάντζαρη να νικάει τον Περόνε και τον επερχόμενο Κλέιτον να πλασάρει για το 2-1.

Νέο δοκάρι για τον Ηρακλή σε βολέ του Μενδρινού στο 32’, αλλά αμέσως μετά ο Καλτσάς με διαγώνιο σουτ διαμόρφωσε το 3-1. Στο 44’ ο Ντούνης έχασε τεράστια ευκαιρία για να τελειώσει το ματς, αφού με εξουδετερωμένο τον αντίπαλο τερματοφύλακα, πλάσαρε στο δοκάρι.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ηρακλής ήταν αγνώριστος και δέχτηκε τρία γκολ, αφού δεν υπήρχε ούτε ίχνος αλληλοκάλυψης στις αντεπιθέσεις του Απόλλωνα. Στο 50’ ο Λουκάο έκανε ό,τι ήθελε από αριστερά, έστρωσε για τον Πολέτο κι αυτός με ωραίο σουτ μείωσε σε 3-2. Οκτώ λεπτά αργότερα ο Κοντοές με κεφαλιά ισοφάρισε σε 3-3 και στο 86’ ο κορυφαίος του γηπέδου, Μαρκολίνο, έφυγε μόνος του από το ύψος της μεσαίας γραμμής, ντρίμπλαρε δύο φορές τον Βοσνιάδη και με βολέ ολοκλήρωσε την ανατροπή για λογαριασμό των Θεσσαλών.

ΗΡΑΚΛΗΣ: Βοσνιάδης, Κουτρομάνος, Κούσας, Στάμου, Χιντζίδης, Καλτσάς (75’ Παναγιωτούδης), Μενδρινός, Ντούνης, Χασομέρης, Κλέιτον (62’ Ρόβας), Περόνε (55’ Πασάς).

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ: Μάντζαρης, Σκούπρα, Κουρτεσιώτης, Σουλιώτης, Κοντοές, Χατζής, Μαρκολίνο (58’ Μπιμάι), Λούκας Ράμος, Τασιούλης (58’ Λίταινας), Πολέτο, Λουκάο.