Πετάει προς τον τίτλο ο ΠΑΟΚ (videos)

Με το 3-0 επί του Πανιώνιου στην Τούμπα παρέμεινε στο +8 από τον δεύτερο Ολυμπιακό

19/01/2019 21:22

Ακόμη ένα βήμα προς την κατάκτηση του πρωταθλήματος έκανε ο ΠΑΟΚ στην Τούμπα. Με το 3-0 επί του Πανιώνιου, ο Δικέφαλος αποκατέστησε το +8 από τον Ολυμπιακό και πλέον μετράει αντίστροφα για την άφιξη στον… προορισμό του.

Υπό τα βλέμματα των Γιόσιπ Μίσιτς και Κάρολ Σβιντέρσκι, το πρώτο ημίχρονο ήταν ουσιαστικό για τον ΠΑΟΚ, που ευτύχησε να προηγηθεί με το σουτ του Μπίσεσβαρ στο 11’, να παίξει με παίκτη παραπάνω από το 40’ λόγω της αποβολής του Μακρύλλου με δεύτερη κίτρινη και να διπλασιάσει τα γκολ του με το μακρινό διαγώνιο σουτ του Βιεϊρίνια στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.

Από κει και πέρα, το δεύτερο ημίχρονο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, με την πρώτη καλή ευκαιρία του ΠΑΟΚ να χάνεται στο 54’, όταν ο νεοεισελθών Μανοΐλοβιτς εξουδετέρωσε την κεφαλιά του Σάκχοφ.

Ο ΠΑΟΚ αύξησε την πίεσή του αναπτύσσοντας το παιχνίδι του από τα άκρα, αλλά στο 69’ πέτυχε το 3-0 από τον άξονα, με τον Σάκχοφ να αξιοποιεί κάθετη πάσα του Μαουρίτσιο και να πλασάρει εύστοχα τον Μανοΐλοβιτς, που φέρει ευθύνη για το γκολ που δέχτηκε, αφού η μπάλα του έφυγε πρώτα μέσα από τα χέρια και μετά κάτω από τα πόδια.

«Υπογραφή» στο παιχνίδι έβαλε κι ο Πασχαλάκης, που στο 88’ απέκρουσε εντυπωσιακά την εκτέλεση φάουλ του Κούρντι.

Στα αξιοσημείωτα του αγώνα το ντεμπούτο του 19χρονου Λύρατζη, ο οποίος στο 79’ αντικατέστησε τον Βιεϊρίνια.

Πέραν της αποβολής του Μακρύλλου, την κίτρινη κάρτα του διαιτητή Τάσου Σιδηρόπουλου (Δωδεκανήσου) είδαν οι Λημνιός, Σάκχοφ, Ελ Καντουρί, Σαραμαντάς, Ντουρμισάι,

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Βιεϊρίνια (79’ Λύρατζης), Κρέσπο, Βαρέλα, Τόσκα, Σάκχοφ, Μαουρίτσιο (75’ Καρέλης), Ελ Καντουρί, Λημνιός (67’ Λέο Ζαμπά), Μπίσεσβαρ, Άκπομ.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Κότνικ (46’ Μανοΐλοβιτς), Σαραμαντάς, Σταυρόπουλος, Ντομίνγκες, Παπαγεωργίου, Κόρμπος, Μακρύλλος, Κότσιτς, Σίντι Αλί (76’ Μανθάτης), Κούρντι, Ντουρμισάι (63’ Καμαρά).