Πάρτι τίτλου για τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα (video)

Οι παίκτες του Λουτσέσκου νίκησαν με 3-0 τον Ατρόμητο και οι οπαδοί τραγούδησαν για το πρωτάθλημα που δεν χάνεται

10/03/2019 19:09

Ούτε ο Ατρόμητος στάθηκε εμπόδιο στην επέλαση του ΠΑΟΚ. Στο γεμάτο από κόσμο γήπεδο της Τούμπας ο Δικέφαλος κυριάρχησε με 3-0 και μετράει αντίστροφα για την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Από το ξεκίνημα ο ΠΑΟΚ ήταν δραστήριος, φάνηκε σε δυο-τρεις περιπτώσεις εκτεθειμένος στις απόπειρες του Ατρόμητου να βγει στην αντεπίθεση και στο 15’ ο Άκπομ κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του από τον Κατράνη. Ο Θεοδωράκης, όμως, νίκησε τον Βιεϊρίνια και στο 22’ ο τραυματίας Μαουρίτσιο έδωσε τη θέση του στον Σάκχοφ.

Ο ΠΑΟΚ συνέχισε να πιέζει με ανάπτυξη κυρίως από τα άκρα και στο 39’ η σέντρα του Βιεϊρίνια βρήκε τον Ολιβέιρα σε θέση ετοιμότητας, με τον Πορτογάλο μέσο να ανοίγει το σκορ με κεφαλιά.

Το ματς ουσιαστικά τελείωσε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου, όταν ο ΠΑΟΚ κέρδισε δεύτερο πέναλτι, σε νέα ανατροπή του Άκπομ, αυτήν τη φορά από τον Μάντσον. Ο Μπίσεσβαρ ήταν εύστοχος για το 2-0, γκολ που αποτελείωσε ψυχολογικά τον Ατρόμητο.

Στο 53’ ο Άκπομ έχασε μεγάλη ευκαιρία με κοντινή προβολή, σε ένα χρονικό σημείο όπου ο Ατρόμητος έδειχνε να κερδίζει μέτρα στον αγωνιστικό χώρο. Η είσοδος του Γιαννούλη αντί του Ενρίκε έστειλε τον Βιεϊρίνια σε θέση εξτρέμ, ενώ στο 72’ ο Ατρόμητος ζήτησε πέναλτι σε ανατροπή του Μπρούνο από τον Σάκχοφ.

Ο ΠΑΟΚ κατέβασε ταχύτητα, αλλά στο 81’ ο Σφιντέρσκι, που δευτερόλεπτα πριν είχε αντικαταστήσει τον Άκπομ πρόσθεσε το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ εκμεταλλευόμενος το λάθος της αντίπαλης άμυνας και την ασίστ… πάρε-βάλε από τον Μπίσεσβαρ.

Ο Αζέρος διαιτητής Αλιγιάρ Αγκάγιεφ απέβαλε στο 90' με δεύτερη κίτρινη τον Μπρούνο, ενώ έδειξε κάρτα και στους Ενρίκε, Στρούγγη και Μάντσον.

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Βιεϊρίνια, Μαουρίτσιο (22’ Σάκχοφ), Ολιβέιρα, Λημνιός, Μπίσεσβαρ, Ενρίκε (63’ Γιαννούλης), Άκπομ (80’ Σφιντέρσκι).

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ: Θεοδωράκης, Μπουσουλάτζιτς, Σάκιτς, Κατράνης (46’ Μανούσος), Μάντσον, Ουμπίδες (84’ Κορτ), Στρούγγης (59’ Κωτσόπουλος), Κιβρακίδης, Ενσικουλού, Καρασαλίδης, Μπρούνο.