ΠΑΟΚ - Ξάνθη 2-0: Τέσσερα δοκάρια, τρία ακυρωθέντα γκολ και λύτρωση στο τελευταίο δεκάλεπτο (video)

Ο Δικέφαλος στρεσαρίστηκε στην Τούμπα, αλλά ο Μπίσεσβαρ στο 80’ και ο Κρέσπο στο 88’ είχαν τις λύσεις

07/12/2019 19:56

Ο ΠΑΟΚ είχε τέσσερα δοκάρια, τρία ακυρωμένα γκολ και χρειάστηκε να περιμένει μέχρι το 80’, για να βρει το γκολ της νίκης απέναντι στην Ξάνθη στο γήπεδο της Τούμπας και το 88’ για να «καθαρίσει» με 2-0 τον αγώνα. Ένα από τα πιο περίεργα ματς είχε αίσιο τέλος για τον Δικέφαλο, που με τη λήξη του πρώτου γύρου παραμένει στην κορυφή της βαθμολογίας.

Ο Αμπέλ Φερέιρα έκανε τρεις αλλαγές στην ενδεκάδα, με τους Μαουρίσιο, Βιεϊρίνια και Πέλκα να ξεκινούν το ματς. Όπως αναμενόταν, ο ΠΑΟΚ πήρε από την αρχή τον έλεγχο του ματς, αλλά στο πρώτο τέταρτο του έλειψε η σπιρτάδα. Οι φωνές από τον πάγκο έπιασαν τόπο και ο ΠΑΟΚ ανέβασε στροφές, αλλά από το 19’ μέχρι το 25’ επιδόθηκε σε… φεστιβάλ δοκαριών: Πέλκας στο 19’, Βιεϊρίνια στο 20’, ξανά Πέλκας στο 25’.

Η επιθετικότητα του ΠΑΟΚ ανάγκασε την Ξάνθη να υποχωρήσει ακόμη περισσότερα μέτρα στον αγωνιστικό χώρο, αλλά το μοναδικό γκολ που πέτυχε ο ΠΑΟΚ στο πρώτο ημίχρονο σωστά δεν μέτρησε με χρήση VAR, αφού ο σκόρερ Σφιντέρσκι ξεκίνησε από θέση οφσάιντ στο 37’.

Κάτι ανάλογο συνέβη και στο 51’, με το γκολ του Πολωνού να μη μετράει εξαιτίας της κίνησης του Μαουρίσιο προς τη μπάλα και πριν πλασάρει ο συμπαίκτης του, με τον Βραζιλιάνο να είναι εκτεθειμένος.

Το δεύτερο ημίχρονο αποτέλεσε μονόλογο του ΠΑΟΚ, που έχασε σπουδαίες ευκαιρίες να απαλλαγεί πιο νωρίς από το άγχος του. Στο 58’ ο Αμπάντ επενέβη σε σουτ του Γιαννούλη, στο 61’ ο Ισπανός νίκησε και τον Μίσιτς και στο 63’ Σφιντέρσκι και Πέλκας δεν βρήκαν δίχτυα, πριν ο Φερέιρα επέμβει για πρώτη φορά στο ματς και μάλιστα με διπλή αλλαγή. Άκπομ και Μπίσεσβαρ αντικατέστησαν Βιεϊρίνια και Πέλκα στο 64’, με τον ΠΑΟΚ να γεμίζει ακόμη περισσότερο την περιοχή της Ξάνθης.

Με συνεχόμενα σουτ και σέντρες ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να βρει τη λύση και μάλιστα είδε να του ακυρώνεται και τρίτο γκολ, επίσης σωστά, αφού στο 75’ σκόραρε ο Άκπομ, αλλά ο Μάτος, που έδωσε την ασίστ, ήταν οφσάιντ.

Ο ΠΑΟΚ είχε και τέταρτο δοκάρι με τη γυριστή κεφαλιά του Κρέσπο στο 77’, ο Ελ Καντουρί αντικατέστησε τον Μάτος στο 79’ και στο αμέσως επόμενο λεπτό ήλθε η λύτρωση για τον Δικέφαλο, με τον Μπίσεσβαρ να νικάει με διπλή προσπάθεια τον Αμπάντ.

Ο επίλογος γράφτηκε στο 88’, με τον Μπίσεσβαρ να εκτελεί φάουλ και τον Κρέσπο να προλαβαίνει τον Αμπάντ για να πετύχει το 2-0.

Ο διαιτητής Βασίλης Φωτιάς (Πέλλας) έδειξε κίτρινη στους Σφιντέρσκι, Μαουρίσιο, Καμαρά και Κοβάσεβιτς.

ΠΑΟΚ: Ζίβκοβιτς, Μάτος (79’ Ελ Καντουρί), Ίνγκασον, Κρέσπο, Γιαννούλης, Μαουρίσιο, Μίσιτς, Λημνιός, Βιεϊρίνια (64’ Μπίσεσβαρ), Πέλκας (64’ Άκπομ), Σφιντέρσκι.

ΞΑΝΘΗ: Αμπάντ, Σόσα, Καρασαλίδης, Λισγάρας, Τερκί (79’ Εντουάρντο), Τζουρίτσκοβιτς, Κοβάσεβιτς, Ντε Λούκας (84’ Μπαριέντος), Στάρτζεον, Καμαρά, Ρενέλα (84’ Ντε Αμορίμ).