ΠΑΟΚ - Μποχίμιαν 2-0: Προκρίθηκε χωρίς να πατήσει γκάζι (βίντεο)

Ο Δικέφαλος εμφανίστηκε ελαφρώς βελτιωμένος στη ρεβάνς της Τούμπας και πέρασε στα πλέι οφ του Conference League, όπου θα αντιμετωπίσει την κροατική Ριέκα

12/08/2021 22:03

Ο ΠΑΟΚ πέρασε με επιτυχία το πρώτο τεστ χαρακτήρα της χρονιάς και κέρδισε χρόνο, ώστε να δουλέψει πάνω στις αδυναμίες του χωρίς να "θυσιάσει" κάποιον στόχο. Με το 2-0 επί της ιρλανδικής Μποχίμιαν στην Τούμπα και μπροστά στο κοινό της μετά από 499 ημέρες, η ομάδα του Ράζβαν Λουτσέσκου προκρίθηκε στα πλέι οφ του Conference League, όπου θα αντιμετωπίσει τη Ριέκα από την Κροατία.

Η αγωνιστική συμπεριφορά του Δικέφαλου ήταν (κυρίως στο πρώτο ημίχρονο) βελτιωμένη σε σχέση με τον πρώτο αγώνα στο Δουβλίνο κι αυτό χάρη στην παρουσία των Κούρτιτς, Ελ Καντουρί και Μπίσεσβαρ. Ο Σλοβένος έδωσε την κινητικότητα που λείπει από το παιχνίδι του Εσίτι, ο Μαροκινός δημιούργησε προβλήματα στην Μποχίμιαν με την κίνησή του κατά πλάτος του γηπέδου και ο Σουριναμέζος, που προτιμήθηκε αντί του Καγκάβα, ήταν πιο επιδραστικός από τον Ιάπωνα.

Μόλις στο 4' ο Σβαμπ άνοιξε το σκορ με κεφαλιά μετά από "γέμισμα" του Μπίσεσβαρ, γκολ που έκοψε τα πόδια των φιλοξενούμενων. Η Μποχίμιαν προσπάθησε να αντιδράσει και είχε δύο καλές στιγμές πριν το δεύτερο γκολ του ΠΑΟΚ στο 28': κάθετη πάσα του Ελ Καντουρί στον Μπίσεσβαρ, που από θέση τετ-α-τετ δεν λάθεψε για το 2-0.

Η υπόθεση πρόκριση θα είχε τελειώσει στο 34', αν ο Αυστριακός διαιτητής Τζούλιαν Βαϊνμπέργκερ και οι συνεργάτες του μετρούσαν το γκολ του Ελ Καντουρί.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά και στο δεύτερο ημίχρονο, έφτασε σε αρκετές περιπτώσεις με αξιώσεις στα καρέ των Ιρλανδών και από τη στιγμή που δεν ήλθε το τρίτο γκολ, οι Θεσσαλονικείς άρχισαν σιγά-σιγά να μπαίνουν σε κατάσταση συντήρησης. Παρά ταύτα και δεν απειλήθηκαν από την Μποχίμιαν και ήταν αυτοί που έφτασαν πιο κοντά στο γκολ, ειδικά με τη μεγάλη ευκαιρία του Σφιντέρσκι στο 87'.

Ωστόσο, η τελευταία εικόνα του ματς ήταν ο ΠΑΟΚ να καρδιοχτυπά στις καθυστερήσεις, όταν ο Γουόρντ από εξαιρετικά πλεονεκτική θέση δεν κατάφερε να πλασάρει σωστά.

Την κίτρινη κάρτα του Βαϊνμπέργκερ αντίκρισαν οι Ελ Καντουρί, Μουργκ, Εσίτι, Μπάκλεϊ και Κόρνγουολ.

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Ροντρίγκο (85' Λούκας Τέιλορ), Βαρέλα, Μιχαηλίδης, Βιεϊρίνια, Σβαμπ, Κούρτιτς (73' Εσίτι), Αντρ. Ζίβκοβιτς, Μπίσεσβαρ (85' Μουργκ), Ελ Καντουρί, Ολιβέιρα (74' Σφιντέρσκι).

ΜΠΟΧΙΜΙΑΝ: Τάλμποτ, Λάιονς (86' Φίλι), Κόρνγουολ, Φίνερτι, Μπρέσλιν, Ντιβόι (85' Μάλον), Μπάκλεϊ, Κόουτ (62' Γουόρντ), Τίρνεϊ (78' Λέβινγκστον), Μπαρτ, Κέλι.