ΠΑΟΚ - Μπενφίκα 2-1: Αλησμόνητη βραδιά στην άδεια Τούμπα (βίντεο)

Ένα βήμα πριν τα αστέρια ο Δικέφαλος, που πηγαίνει σε διπλούς αγώνες πλέι οφ με την Κρασνοντάρ για την πρόκριση στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ

15/09/2020 22:58

Ακόμη μία χρυσή σελίδα στο βιβλίο της ευρωπαϊκής του ιστορίας έγραψε ο ΠΑΟΚ. Παρότι δεν είχε δίπλα του τον κόσμο του, ο Δικέφαλος ταπείνωσε με 2-1 την Μπενφίκα στην Τούμπα και προκρίθηκε στα πλέι οφ του Τσάμπιονς Λιγκ, όπου θα αντιμετωπίσει σε διπλούς αγώνες τη ρωσική Κρασνοντάρ.

Η επιλογή του Φερέιρα να ξεκινήσει ως δεξιό φουλ μπακ τον Κρέσπο επέτρεψε στον ΠΑΟΚ να περιορίσει τη δράση του Γκριμάλδο και να παραμείνει αμυντικά συμπαγής, όμως η αδυναμία του Ισπανού να βοηθήσει στο δεύτερο μισό του γηπέδου σε συνδυασμό με το μέτριο πρώτο 45λεπτο του Γιαννούλη και την προσήλωση των Ελ Καντουρί και Σβαμπ στα ανασταλτικά τους καθήκοντα περιόρισαν τον Δικέφαλο σε απόλυτα παθητικό ρόλο στο πρώτο ημίχρονο.

Η Μπενφίκα κυκλοφορούσε με άνεση την μπάλα εκμεταλλευόμενη και τα πολλά λάθη των Θεσσαλονικέων στο δικό τους μισό του γηπέδου και απείλησε με δύο κεφαλιές του Σεφέροβιτς, την εκτέλεση φάουλ του Πίζι στο δοκάρι και τα σουτ των Πεντρίνιο και Βάιγκλ, που εξουδετερώθηκαν από τον Ζίβκοβιτς.

Στο δεύτερο ημίχρονο είδαμε... άλλον ΠΑΟΚ. Η εμφανής βελτίωση του Γιαννούλη βοήθησε τον ΠΑΟΚ να απλώσει το παιχνίδι του και να είναι πολύ πιο απειλητικός στην κόντρα. Με εξαίρεση την επέμβαση του Ζίβκοβιτς στο τετ-α-τετ με τον Έβερτον, οι Λοουζιτανοί ήταν «φλύαροι» και ακίνδυνοι, αφού οι γηπεδούχοι προσαρμόστηκαν ακόμη καλύτερα στις διαδοχικές αλλαγές παιχνιδιού. Την ίδια ώρα, ο ΠΑΟΚ άρχισε να «ξεμυτίζει» από την περιοχή του και στην πρώτη ευκαιρία άνοιξε το σκορ, αφού στο 63’ οι Άκπομ και Γιαννούλης άλλαξαν ωραία την μπάλα και μετά το γύρισμα του πρώτου, ο Βερτόνχεν έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 1-0.

Ο ΠΑΟΚ κλήθηκε να αμυνθεί υποδειγματικά και όχι απλά το πέτυχε, αλλά έφτασε και σε δεύτερο γκολ στο 75’, με τον νεοεισελθόντα Άντριγια Ζίβκοβιτς να πετυχαίνει με ωραίο σουτ το 2-0 και να μην πανηγυρίζει σε ένδειξη σεβασμού για τη μέχρι προ ημερών ομάδα του, σε μία φάση που ξεκίνησε από μία εξαιρετική κούρσα του Γιαννούλη.

Τα πράγματα πλέον είχαν πάρει τον δρόμο τους, η Μπενφίκα απλά μείωσε με την κεφαλιά του Ράφα Σίλβα στο 94’ και ο ΠΑΟΚ πανηγύρισε μία πολύ μεγάλη νίκη, που θα του αποδώσει μίνιμουμ 13 εκατομμύρια ευρώ.

Ο Γερμανός διαιτητής Φέλιξ Μπριχ έδειξε κίτρινη κάρτα στους Βαρέλα, Μιχαηλίδη, Σβαμπ, Πέλκα, Εσίτι και Αντρέ Αλμέιντα.

ΠΑΟΚ: Ζ. Ζίβκοβιτς, Κρέσπο, Ίνγκασον, Βαρέλα, Μιχαηλίδης, Γιαννούλης, Ελ Καντουρί, Σβαμπ, Πέλκας (67’ Αντρ. Ζίβκοβιτς), Τζόλης (80’ Εσίτι), Άκπομ (70’ Σφιντέρσκι).

ΜΠΕΝΦΙΚΑ: Βλαχοδήμος, Αντρέ Αλμέιντα, Ρούμπεν Ντίας, Φερτόνχεν, Γκριμάλδο, Πίζι, Βάιγκλ, Τααράμπτ (81’ Ράφα Σίλβα), Έβερτον, Πεντρίνιο (65’ Νούνιες), Σεφέροβιτς (72’ Βινίσιους).