ΠΑΟΚ: Έμεινε στο μηδέν με Ατρόμητο

Ο Δικέφαλος δεν μπόρεσε να βρει δίχτυα στο πρώτο φιλικό της χρονιάς στο Πανθεσσαλικό Στάδιο

07/08/2020 21:28

ΠΑΟΚ και Ατρόμητος έμειναν στο μηδέν (0-0) στο Πανθεσσαλικό Στάδιο στο πρώτο τους φετινό φιλικό, σ' ένα παιχνίδι που δεν είχε ιδιαίτερες φάσεις στο πρώτο ημίχρονο και με τους ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων να είναι σαφώς πιο δραστήριοι στο δεύτερο.

Στα αξιοσημειώτα, πάντως, ήταν η επιστροφή των Ζαμπά και Βέρνμπλουμ μετά από πολύ καιρό για τον ΠΑΟΚ, αλλά και το ανεπίσημο ντεμπούτο του Σβαμπ.

Στον αγωνιστικό τομέα, οι δύο ομάδες παρατάχθηκαν με σχηματισμό 3-4-2-1, ενώ το πρώτο ημίχρονο δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας. Αμφότερες δεν έκαναν ευκαιρίες, με τον ΠΑΟΚ να απειλεί μόνο με ένα σουτ του Άκπομ στο 30’, το οποίο μπλόκαρε ο Μανδάς, ενώ από την πλευρά του ο Ατρόμητος είχε δοκάρι με τον Ραμπέλο στο 15’.

Σαφώς πιο βελτιωμένες οι δύο ομάδες στο δεύτερο ημίχρονο, με τους προπονητές τους να κάνουν πολλές αλλαγές στα αρχικά σχήματα.

Στο 67' ο Ατρόμητος απείλησε με τον Διαμαντή, αλλά μπλόκαρε ο Πασχαλάκης και δέκα λεπτά αργότερα ο Θεοδωράκης έκανε μία σωτήρια επέμβαση για την ομάδα του στο σουτ του Σφιντέρσκι, όταν ο Πολωνός βγήκε σε τετ α τετ.

Στο 83' νέα καλή στιγμή για τον ΠΑΟΚ, με τον Μάτος όμως να αστοχεί με κεφαλιά σε κενή εστία, ενώ στο 89' ο Σφιντέρσκι πάσαρε στον Μπίσεσβαρ που έκανε το σουτ, ο Γούτας έκοψε με το χέρι, αλλά ο Σφιντέρσκι, που ανέλαβε να εκτελέσει το πέναλτι, δεν κατάφερε να νικήσει δις τον τερματοφύλακα του Ατρόμητου.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ: Μανδάς (46’ Θεοδωράκης), Γούτας, Στρούγγης, Κιβρακίδης (66' Νταβιώτης), Ρισβάνης (92' Ζαννής), Μπουσούλατζιτς, Γιακουμάκης (46’ Κωτσόπουλος), Γκάλο (66' Αθανασίου), Σόλομον, Ραμπέλο (46’ Τριμμάτης), Μανούσος (46’ Βέλλιος).

ΠΑΟΚ (α’ ημίχρονο): Ζίβκοβιτς, Μιχάι, Βαρέλα, Μιχαηλίδης, Λημνιός, Σβαμπ, Καντουρί, Γιαννούλης, Ζαμπά, Τζόλης, Άκπομ.

ΠΑΟΚ (β’ ημίχρονο): Πασχαλάκης, Κρέσπο, Διαμαντής, Τσιγγάρας, Εσίτι, Βέρνμπλουμ, Μάτος, Τσαούσης (71' Μπαλογιάννης), Μπίσεσβαρ, Κούτσιας, Σφιντέρσκι.