ΠΑΟΚ - ΑΕΚ 1-0: Με την υπογραφή του αρχηγού (video)

Χωρίς να θέλξει με την απόδοσή του, ο Δικέφαλος του Βορρά εξασφάλισε την πρώτη φετινή νίκη σε ντέρμπι χάρη στο πέναλτι του Βιεϊρίνια στο 57’

12/01/2020 21:27

Μετά από τέσσερις ισοπαλίες και μία ήττα, ο ΠΑΟΚ κατάφερε να πάρει νίκη απέναντι σε ομάδα που θα βρει μπροστά του στα πλέι οφ. Μάλιστα, το 1-0 επί της ΑΕΚ στην Τούμπα, ήλθε με τον Δικέφαλο του Βορρά να μην παίζει καλύτερα απ’ ό,τι στους αγώνες στους οποίους έχασε βαθμούς. Ωστόσο, η ουσία είναι αυτή που μετράει και ο ΠΑΟΚ παραμένει σε απόσταση ενός βαθμού από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό.

Στο πρώτο δεκάλεπτο η ΑΕΚ έδειξε διάθεση να διατηρήσει υψηλό ποσοστό κατοχής της μπάλας, αλλά γρήγορα ο ΠΑΟΚ επανέκτησε την πρωτοβουλία των κινήσεων. Ωστόσο, το πρέσινγκ της Ένωσης είχε ως αποτέλεσμα η μετάβαση των γηπεδούχων από την άμυνα στην επίθεση να γίνεται με βαθιές μπαλιές και σπανιότερα με ανάπτυξη από τα άκρα, την ώρα που οι Μίσιτς και Εσίτι έμοιαζαν να είναι εκτός παιχνιδιού. Είναι χαρακτηριστικό ότι στο πρώτο ημίχρονο δεν σημειώθηκε ούτε μία σπουδαία τελική, με την πιο μεγάλη ευκαιρία του ΠΑΟΚ να σημειώνεται στο 31’, όταν ο Μπάρκας πρόλαβε με τάκλιν τον Μπίσεσβαρ.

Με το ξεκίνημα του δεύτερου 45λεπτου ο ΠΑΟΚ έδειξε ακόμη πιο επιθετικές διαθέσεις και παρότι συνέχισε να δοκιμάζει την τύχη του με σέντρες, βρήκε τη λύση χάρη στο πέναλτι στο οποίο υπέπεσε ο Σιμόες τραβώντας τον Βιεϊρίνια, με τον αρχηγό του ΠΑΟΚ να ευστοχεί από τη λευκή βούλα στο 57’.

Τα νέα δεδομένα ανάγκασαν την ΑΕΚ να προσπαθήσει να βρει ισορροπία μεταξύ άμυνας και επίθεσης, εξ ου και η είσοδος του Ολιβέιρα αντί του Σαμπανάτζοβιτς και η αλλαγή της διάταξης από 4-3-3 σε 4-2-3-1.

Στο 69’ ο Βιεϊρίνια έδωσε έτοιμο γκολ στον Μπίσεσβαρ, που όμως πλάσαρε άτσαλα, σε μία στιγμή κατά την οποία η σπουδή της ΑΕΚ να ψάξει την ισοφάριση, έδινε πολλούς χώρους στην ομάδα του Φερέιρα. Δύο λεπτά αργότερα, πάντως, η άμυνα του ΠΑΟΚ έδωσε δικαιώματα, με τον Μάνταλο να χάνει πολύ μεγάλη ευκαιρία στέλνοντας τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και άουτ.

Η ΑΕΚ απείλησε ξανά στο 80’, αλλά ο Ζίβκοβιτς νίκησε τον Ολιβέιρα, ενώ στο 88’ ο Λημνιός έφυγε στην αντεπίθεση και πλάσαρε, αλλά ο Μπάρκας απέκρουσε παραχωρώντας κόρνερ.

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Άκπομ προσπάθησε να αξιοποιήσει το λάθος του Μπακάκη, αλλά την ώρα που ντρίμπλαρε και τον Μπάρκα, τον «γκρέμισε» εκτός περιοχής ο Χουλτ, με αποτέλεσμα ο Σουηδός να αποβληθεί με απευθείας κόκκινη κάρτα, ενώ η ΑΕΚ τελείωσε το ματς με εννιά παίκτες λόγω αποβολής του Λιβάγια με δεύτερη κίτρινη στο 95’.

Ο Ισραηλινός διαιτητής Όρεν Γκρίνφλεντ έδειξε κίτρινη κάρτα και στους Μάτος, Μίσιτς και Κρίστιτσιτς.

ΠΑΟΚ: Ζίβκοβιτς, Μάτος, Ίνγκασον, Βαρέλα, Γιαννούλης, Εσίτι, Μίσιτς, Λημνιός, Βιεϊρίνια (79’ Πέλκας), Μπίσεσβαρ (87’ Μαουρίσιο), Σφιντέρσκι (72’ Άκπομ).

ΑΕΚ: Μπάρκας, Μπακάκης, Βράνιες, Τσιγκρίνσκι, Χουλτ, Σιμόες, Σαμπανάτζοβιτς (63’ Ολιβέιρα), Κρίστιτσιτς, Βέρντε (83’ Γιακουμάκης), Μάνταλος, Λιβάγια.