Πανιώνιος - ΠΑΟΚ 0-2: Το κοντέρ έγραψε… 50 στη Ν. Σμύρνη (video)

Με τα γκολ των Ίνγκασον και Άκπομ μετά από εκτελέσεις κόρνερ του Βιεϊρίνια ο Δικέφαλος συνέχισε το τρομερό αήττητο σερί του

19/12/2019 21:25

Νίκος Παππάς

Ο ΠΑΟΚ επιστράτευσε τον ποδοσφαιρικό κυνισμό που τον διακρίνει, ώστε να πάρει την ουσία των βαθμών και στη Ν. Σμύρνη. Χωρίς να δημιουργήσει πληθώρα ευκαιριών, ο Δικέφαλος ήταν ανώτερος του αντιπάλου του, νίκησε με 2-0 σκοράροντας στο δεύτερο ημίχρονο, έπιασε ξανά στην κορυφή τον Ολυμπιακό και επέκτεινε το αήττητο σερί του στους 50 αγώνες, επίτευγμα που δεν έχει καμία άλλη ομάδα στην Ευρώπη.

Οι προσπάθειες του ΠΑΟΚ στο πρώτο ημίχρονο είχαν ως κινητήριο μοχλό τον Μπίσεσβαρ, αλλά το άστοχο πλασέ του Άκπομ στο 10’ ήταν η μοναδική πραγματικά καλή στιγμή των φιλοξενούμενων στο πρώτο ημίχρονο. Αντίθετα, ο Πανιώνιος δημιούργησε προβλήματα από την πτέρυγα του Γιαννούλη, αλλά ο Ζίβκοβιτς γλίτωσε τον ΠΑΟΚ στην προσπάθεια του Αραμπούλι στις καθυστερήσεις.

Στο δεύτερο μέρος ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε με τον Βιεϊρίνια αντί του Ελ Καντουρί που αποχώρησε με πρόβλημα και από την εκτέλεση κόρνερ του Πορτογάλου ξεκίνησε η φάση του πρώτου γκολ στο 48’. Πρώτη κεφαλιά από τον Μίσιτς, δεύτερη (σαν απόκρουση) από τον Άκπομ, πλασέ του Ίνγκασον και 0-1.

Ο ΠΑΟΚ απέκτησε ψυχολογία, απείλησε με τη μεγάλη χαμένη ευκαιρία του Αουγκούστο στο 53’ και πέτυχε το 0-2 στο 62’, όταν από νέα εκτέλεση κόρνερ του Βιεϊρίνια οι παίκτες του Δικέφαλου έπαιξαν ξανά… βόλεϊ στη μεγάλη περιοχή, με τελικό αποδέκτη της μπάλας τον Άκπομ, που με κεφαλιά ουσιαστικά τελείωσε το ματς.

Στο 70’ ο Ζίβκοβιτς νίκησε σε τετ-α-τετ τον Αραμπούλι στην τελευταία έκλαμψη του Πανιώνιου, πριν ολοκληρωθεί η αναμέτρηση.

Ο διαιτητής Κουμπαράκης (Θράκης) έδειξε κίτρινη κάρτα στους Σαραμαντά, Ντομίνγκες, Κόρμπο, Γιαννούλη και Άκπομ.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Μαλέρμπ, Παπαγεωργίου, Σταυρόπουλος, Ντομίνγκες, Σαραμαντάς, Μασούρας, Οικονομίδης, Κόρμπος, Παπανικολάου (68’ Εμμανουηλίδης), Τσιλούλης (82’ Δούμτσιος), Αραμπούλι.

ΠΑΟΚ: Ζίβκοβιτς, Μάτος, Γιαννούλης, Ίνγκασον, Κρέσπο, Μίσιτς, Αουγκούστο, Ελ Καντουρί (46’ Βιεϊρίνια), Μπίσεσβαρ (72’ Μαουρίσιο), Λημνιός (81’ Πέλκας), Άκπομ.