Παναθηναϊκός - ΠΑΟΚ 2-0: Καμπανάκι ενόψει πλέι οφ

Κακός ο Δικέφαλος στο ΟΑΚΑ, δέχτηκε δύο γρήγορα γκολ στο δεύτερο ημίχρονο και έμεινε στο -2 από τον Ολυμπιακό

02/02/2020 21:32

Με το σύστημα διεξαγωγής του φετινού πρωταθλήματος κάθε ήττα πονάει πολύ και για τον ΠΑΟΚ η δεύτερη στο πρωτάθλημα, μετά από εκείνη στο «Κλ. Βικελίδης», συνοδεύτηκε και από κακή απόδοση. Το 2-0 από τον εξαιρετικό Παναθηναϊκό άφησε την ομάδα της Θεσσαλονίκης δύο βαθμούς πίσω από τον Ολυμπιακό και επανέφερε τον προβληματισμό για την αποτελεσματικότητά της απέναντι στις ομάδες που θα συναντήσει στα πλέι οφ.

Ο Αμπέλ Φερέιρα, που απέτυχε να απαντήσει στην τακτική του Γιώργου Δώνη, χρησιμοποίησε τον Μίσιτς σε ρόλο επιτελικό χαφ μπροστά από τους Εσίτι και Μαουρίσιο και παρότι ο ΠΑΟΚ ήταν προβληματικός στο ξεκίνημα του ματς, αφού τα πολλά λάθη στη μετάβαση από την άμυνα στην επίθεση επέτρεπαν στον Παναθηναϊκό να κλέβει διαρκώς τη μπάλα, ο Δικέφαλος ήταν αυτός που απείλησε πρώτος. Στο 10’ ο Μίσιτς έβγαλε τον Σφιντέρσκι τετ-α-τετ με τον Διούδη, όμως ο Πολωνός έστειλε τη μπάλα ελάχιστα άουτ.

Ο Παναθηναϊκός απάντησε με την ευκαιρία του Μακέντα στο 16’, όταν ο Ιταλός αστόχησε απελπιστικά μόνος απέναντι στον Ζίβκοβιτς και αμέσως μετά ο Δώνης μετέτρεψε τη διάταξη των γηπεδούχων σε 4-4-2, με τον Ζαχίντ στο πλευρό του Ιταλού στράικερ.

Ο ΠΑΟΚ ισορρόπησε το ματς μετά το 25λεπτο και επιχείρησε με τις πλαγιοκοπήσεις των Λημνιού και Γιαννούλη να προκαλέσει προβλήματα στους πράσινους, όμως σε δύο περιπτώσεις ο Διούδης επενέβη και κράτησε ανέπαφη την εστία του. Η φάση του πρώτου ημιχρόνου έγινε στην άλλη πλευρά του γηπέδου, με τον Ζαχίντ να εκμεταλλεύεται το λάθος του Γιαννούλη και να δίνει έτοιμο γκολ στον Μακέντα, που σκόραρε προ κενής εστίας. Όμως, το VAR έδειξε πως η μπάλα βρήκε πρώτα στον μηρό και μετά στο χέρι του επιθετικού του Παναθηναϊκού, με αποτέλεσμα το γκολ να ακυρωθεί.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε άσχημα για τον ΠΑΟΚ, με τον Ίνγκασον να ανατρέπει εντός περιοχής τον Δώνη, τον Αζέρο διαιτητή Αλιγιάρ Αγκάγεφ να υποδεικνύει το πέναλτι και τον Μακέντα να ευστοχεί από την άσπρη βούλα για το 1-0 στο 49’. Ο ΠΑΟΚ έψαξε άμεσα την ισοφάριση, αλλά στο 51’ ο Λημνιός ολιγώρησε και ο Ινσούα τον πρόλαβε πριν εκτελέσει.

Τα νέα δεδομένα υποχρέωσαν τον ΠΑΟΚ να αναζητήσει ισορροπία μεταξύ άμυνας κι επίθεσης και να ανεβάσει πιο ψηλά τους στόπερ του, όμως το σοβαρό λάθος του Ίνγκασον στο 56’ επέτρεψε στον Παναθηναϊκό να πετύχει το 2-0. Μετά από βαθιά μπαλιά των γηπεδούχων, ο Ισλανδός δεν εκτίμησε σωστά την πορεία της μπάλας, ο Χατζηγιοβάνης βγήκε στην πλάτη του και με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Η πρώτη αντίδραση του Φερέιρα ήταν να βγάλει εκτός ματς τον αρνητικό Εσίτι, να στείλει στη θέση του τον Μίσιτς και να χρησιμοποιήσει τον Μπίσεσβαρ πίσω από τον Σφιντέρσκι.

Για να προστατεύσει το προβάδισμά του, ο Παναθηναϊκός έκανε το αυτονόητο: κράτησε τη μπάλα, την κυκλοφόρησε σωστά και με γρήγορο τρανζίσιον κάλυψε όποια κενά πήγαν να δημιουργηθούν στην άμυνά του. Στον αντίποδα. ο Φερέιρα με την είσοδο των Άκπομ και Πέλκα αντί των Σφιντέρσκι και Βιεϊρίνια προσπάθησε να δώσει ταχύτητα και φρεσκάδα στην ομάδα του γυρνώντας τη διάταξη σε 3-5-2, με τρίτο στόπερ τον Μάτος και τον Γιαννούλη να παίρνει όλη την αριστερή πλευρά.

Ωστόσο, ο Παναθηναϊκός έκλεισε όλους τους διαδρόμους και άφησε τον Δικέφαλο να ψάχνει γκολ με σέντρες. Εξαίρεση αποτέλεσε στο 84’ η τρομερή ενέργεια του Μίσιτς, που έκλεψε την μπάλα, πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και νικήθηκε μόνο από τον Διούδη, που απέκρουσε σε κόρνερ, κάτι που έκανε και στις καθυστερήσεις σε σουτ του Λημνιού.

Ο Αγκάγεφ έδειξε κίτρινη κάρτα στους Πούγγουρα και Λημνιό.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Διούδης, Γιόχανσον, Σένκεφελντ, Πούγγουρας, Ινσούα, Κουρμπέλης (71’ Ανουάρα), Δώνης, Ζαχίντ (83’ Μπουζούκης), Χατζηγιοβάνης (77’ Νούνες), Μακέντα.

ΠΑΟΚ: Ζίβκοβιτς, Μάτος, Ίνγκασον, Βαρέλα, Γιαννούλης, Εσίτι (60’ Μπίσεσβαρ), Μαουρίσιο, Λημνιός, Βιεϊρίνια (71’ Πέλκας), Μίσιτς, Σφιντέρσκι (71’ Άκπομ).