Παναιτωλικός - Άρης 2-0: Πήρε ακριβώς αυτό που άξιζε... (video)

Η ομάδα του Ένινγκ ήταν ακίνδυνη επιθετικά και ευάλωτη αμυντικά και υπέστη μια ήττα που την απομάκρυνε από την τέταρτη θέση

26/01/2020 19:13

Βασίλης Μόσχου

Ο Άρης ταξίδεψε στο Αγρίνιο με τον αέρα του φαβορί, αλλά έκανε μία από τις χειρότερες φετινές εμφανίσεις του και ηττήθηκε 2-0, μένοντας πέντε βαθμούς πίσω από τον τέταρτο Παναθηναϊκό. Οι κιτρινόμαυροι κράτησαν πάντως την πέμπτη θέση και παραμένουν σε τροχιά πλέι οφ.

Ο Μίχαελ Ένινγκ παρέταξε τον Άρη σε διάταξη 4-4-1-1 με τον Ντουρμισάι αντί του τιμωρημένου Ιντέγε, σε ρόλο σέντερ φορ και τον Ντάνιελ Λάρσον σε θέση δεύτερου στράικερ.

Οι κιτρινόμαυροι είχαν από την αρχή πρόβλημα στην κυκλοφορία της μπάλας με αποτέλεσμα να μην απειλήσουν ουσιαστικά την εστία των γηπεδούχων, οι οποίοι προσπάθησαν να πρεσάρουν ψηλά τους παίκτες του Ένινγκ. Ενδεικτικό της κακής ποιότητας του πρώτου μέρους είναι ότι χρειάστηκε να περάσουν 39’ λεπτά για να καταγραφεί η πρώτη σημαντική ευκαιρία στο ματς.

Ο Άρης βγήκε γρήγορα στην αντεπίθεση με τον Φετφατζίδη, ο οποίος βρήκε τον Λάρσον σε θέση δεξιού εξτρέμ. Ο Σουηδός έπιασε το σουτ με το δεξί, αλλά ο Κνετ απέκρουσε. Δύο λεπτά αργότερα, ο Λάρσον έχασε ακόμη μια ευκαιρία να σκοράρει. Στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου ο Ντάουντα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Κουέστα αλλά το γκολ ακυρώθηκε σωστά (με τη χρήση του VAR) ως όφσαϊντ.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους ο Άρης παρουσιάστηκε βελτιωμένος και κατάφερε να μεταφέρει το παιχνίδι στην περιοχή του Παναιτωλικού. Κόντρα στη ροή του αγώνα, όμως, οι γηπεδούχοι βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα με γκολ του Ρόσα (58’), που εκμεταλλεύτηκε λάθος του Αμπού Μπα, ύστερα από εκτέλεση κόρνερ του Τζανακάκη

Οι κιτρινόμαυροι προσπάθησαν να αντιδράσουν και στο 67’ απείλησαν με σουτ του Ντιγκινί, αλλά έξι λεπτά αργότερα ο Ρόσα πέτυχε και δεύτερο γκολ με ωραίο σκαφτό πλασέ, ρίχνοντας τον Άρη (η πίεση που άσκησε στο τέλος δεν είχε αντίκρισμα) στο καναβάτσο.

Ανησυχία προκαλεί ο τραυματισμός του Γκάμα, που αντικαταστάθηκε από τον Ντιγκινί λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Ο διαιτητής Αριστοτέλης Διαμαντόπουλος (Αρκαδίας) έδειξε κίτρινη κάρτα στους Δεληζήση, Γιοβάνοβιτς, Τόνσο.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: Κνετ, Γιοβάνοβιτς, Ταχάρ, Ρόσα, Ντάλσιο, Αλβάρες (82' Μαλής), Κέβιν, Ντάουντα, Τζανακάκης (62' Μουνιέ), Λιάβας (88' Μαρσιάλ), Σιέστεντ.

ΑΡΗΣ: Κουέστα, Σόουζα, Δεληζήσης, Βέλεθ, Κόρχουτ (83' Μαρτίνες), Σάσα, Μπα (64' Τόνσο), Λάρσον, Γκάμα (42’ Ντιγκινί), Φετφατζίδης, Ντουρμισάι.