Πάλη: Πρωταθλητής Ευρώπης ξανά ο Γιώργος Κουγιουμτσίδης (βίντεο, φωτ.)

Ο… βασιλιάς υπερασπίστηκε τον θρόνο του

18/03/2023 20:09

Το χρυσό μετάλλιο στον τελικό του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος U23 κατέκτησε ο Γιώργος Κουγιουμτσίδης, αφού πετυχαίνοντας τεράστια ανατροπή και επιδεικνύοντας ελληνική καρδιά ανέβηκε και πάλι στο βάθρο, νικώντας με 6-4 τον αντίπαλό του.

Ο Έλληνας αθλητής ήταν πραγματικά ασυναγώνιστος και έφτασε στην κατάκτηση της πρώτης θέσης στον τελικό των 79κ. στην ελευθέρα.

Μετά τη νίκη του, ο Κουγιουμτσίδης έκανε το γύρο του θριάμβου στην παλαίστρα κρατώντας στις πλάτες του την ελληνική σημαία, ενώ δεν μπόρεσε να συγκρατήσει τα δάκρυα κατά την ανάκρουση του εθνικού ύμνου.