Παγκόσμιο ενόργανης: Τέταρτος ο Πετρούνιας

Ο Έλληνας πρωταθλητής έκανε συγκλονιστική προσπάθεια, αλλά δεν κατάφερε να ανέβει στο βάθρο

12/10/2019 20:18

Την τέταρτη θέση στον τελικό των κρίκων του παγκοσμίου πρωταθλήματος ενόργανης γυμναστικής της Στουτγκάρδης κατέκτησε ο Λευτέρης Πετρούνιας. Ο Έλληνας πρωταθλητής έκανε υπερπροσπάθεια (ήταν ο δεύτερος αγώνας του μετά την 11μηνη απουσία λόγω τραυματισμού) αλλά βαθμολογήθηκε με 14.733 και έμεινε εκτός βάθρου. Έτσι, δεν κατάφερε να προκριθεί απευθείας στους Ολυμπιακούς του Τόκιο. Θα έχει όμως μια τελευταία ευκαιρία να διεκδικήσει την πρόκριση, μέσω του παγκοσμίου κυπέλλου.

Το έργο του δεν είναι εύκολο, καθώς στις τέσσερις εναπομείνασες διοργανώσεις (Νοέμβριος 2019 - Κότμπους, Φεβρουάριος 2020 - Μελβούρνη, Μάρτιος 2020 - Μπακού και Ντόχα) θα πρέπει να κερδίσει τουλάχιστον τρία χρυσά μετάλλια, για να είναι βέβαιο πως θα ξεπεράσει τον Κινέζο Γιανγκ Λιου, ο οποίος έχει πάρει σημαντικό προβάδισμα με δύο χρυσά και 60 πόντους στην ειδική κατάταξη των κρίκων.

Το χρυσό μετάλλιο στο παγκόσμιο πρωτάθλημα της Στουτγκάρδης κατέκτησε ο Τούρκος Ιμπραχίμ Τσολάκ με 14.933 βαθμούς, το αργυρό ο Μάρκο Λοντάντιο (Ιταλία) με 14.900, ενώ στο τρίτο σκαλί του βάθρου ανέβηκε ο Σαμίρ Αΐτ Σαΐντ (Γαλλία) με 14.800.