Παγκόσμιο υγρού στίβου: Πέμπτος τελικά στα 50μ. ύπτιο ο Χρήστου (βίντεο)

Ο Αμερικανός Ρες, που νίκησε την κούρσα, αρχικά ακυρώθηκε, ωστόσο, δικαιώθηκε στην ένσταση που έκανε και συνεπώς δεν άλλαξε η τελική κατάταξη

25/06/2022 21:46

Την πέμπτη θέση κατέλαβε τελικά ο Απόστολος  στον τελικό των 50μ. ύπτιο με χρόνο 24.57.

Και αυτό γιατί ο Αμερικανός, Τζάστιν Ρες, νικητής στον τελικό που αρχικά ακυρώθηκε, δικαιώθηκε στην ένσταση που έκανε και ανέβηκε στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου.

Έτσι, παρ' ότι ο Έλληνας πρωταθλητής είχε ανέβει στην τέταρτη θέση, μετά την ακύρωση του Ρες, εντούτοις, στην τελική κατάταξη είναι πλέον οριστικά πέμπτος.

Ο Χρήστου δήλωσε σχετικά:

«Όλα κρίθηκαν στις λεπτομέρειες. Δυστυχώς δεν κατάφερα να κατακτήσω ένα μετάλλιο. Αγωνίσθηκα όμως σε δυο τελικούς και σημείωσα πανελλήνια ρεκόρ. Ο στόχος μου ήταν οι δυο τελικοί. Είχα όμως και δυνατότητες για βάθρο».