Ολυμπιακός - ΠΑΟΚ 1-1: Βαθμός-χρυσάφι στο Καραϊσκάκη

Ο Δικέφαλος προηγήθηκε στο πρώτο ημίχρονο, αλλά πιέστηκε πολύ και ισοφαρίστηκε με πέναλτι από τον Ολυμπιακό στο δεύτερο

01/12/2019 21:36

Ο ουσιαστικός στο πρώτο ημίχρονο ΠΑΟΚ πιέστηκε αφόρητα στο δεύτερο από τον Ολυμπιακό, με το τελικό 1-1 στο Καραϊσκάκη να αποτελεί ένα υπερπολύτιμο αποτέλεσμα για τον Δικέφαλο, ενόψει μάλιστα των πλέι οφ που θα κρίνουν τον τίτλο. Η ομάδα του Αμπέλ Φερέιρα έμεινε για 47ο συνεχόμενο αγώνα αήττητη και κέρδισε ακόμη περισσότερη ψυχολογία για τη συνέχεια.

Το ματς ξεκίνησε με το ζευγάρι των Ελαμπντελαουί και Γιαννούλη να είναι δραστήριο, αλλά γρήγορα οι μονομαχίες μεταφέρθηκαν στον άξονα. Το πρώτο τέταρτο πίεσης που άσκησε ο Ολυμπιακός δεν προβλημάτισε ιδιαίτερα τον ΠΑΟΚ, με τους ερυθρόλευκους να μη φτάνουν καν σε τελική εντός εστίας.

Μετά το εικοσάλεπτο ο ΠΑΟΚ, με όπλο την πίεση που άσκησαν ψηλά οι Σφιντέρσκι και Μπίσεσβαρ και την πληθωρική παρουσία του Μίσιτς στη μεσαία γραμμή, έδειξε πολύ πιο άνετος στον αγωνιστικό χώρο και παρότι του έλειψε η σωστή τελική πάσα, βρήκε στο 29’ το γκολ με τον αγαπημένο του τρόπο, τις στημένες φάσεις. Ο Μίσιτς εκτέλεσε φάουλ, κανείς δεν ακολούθησε τον Ίνγκασον, ο Ισλανδός καλοδέχτηκε το λάθος του Σα και με κοντινό πλασέ «πάγωσε» το Καραϊσκάκη.

Το γκολ των φιλοξενούμενων στρέσαρε τους ποδοσφαιριστές και τον κόσμο του Ολυμπιακού και μετέφερε τόση πίεση στον Πέντρο Μαρτίνς, ώστε ο Πορτογάλος τεχνικός δεν περίμενε καν την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου για να κάνει την πρώτη του αλλαγή, με τον Σουντανί να αντικαθιστά τον Μασούρα στο 41’ και να στέλνει τον Βαλμπουενά στα άκρα.

Η αλλαγή της διάταξης του Ολυμπιακού σε 4-4-2 έφερε διαδοχικές σέντρες στα καρέ του ΠΑΟΚ, με τον Σουντανί να απειλεί στο 55’ με κεφαλιά, που έστειλε τη μπάλα να αγγίξει το οριζόντιο δοκάρι. Από την πλευρά του ο Δικέφαλος είχε να επιδείξει το άστοχο σουτ του Μίσιτς στο 60’, αλλά τρία λεπτά αργότερα το άτσαλο μαρκάρισμα του Γιαννούλη στον Ποντένσε έφερε τη φάση του πέναλτι, με την εύστοχη εκτέλεση του οποίου από τον Βαλμπουενά στο 64’ διαμορφώθηκε το 1-1.

Αμέσως μετά την ισοφάριση οι δύο Πορτογάλοι προπονητές ανακάτεψαν την τράπουλα. Ο Μαρτίνς έριξε στη μάχη τον Γκερέρο ως δεύτερο φορ αντί του Βαλμπουενά (που τραυματίστηκε στην εκτέλεση του πέναλτι), με τον Σουντανί να μετατοπίζεται αριστερά και ο Φερέιρα αντικατέστησε τους Ελ Καντουρί και Σφιντέρσκι με τους Μαουρίτσιο και Άκπομ, αντίστοιχα, σε μία προσπάθεια να ανακτήσει τη μεσαία γραμμή και να εκμεταλλευτεί την ταχύτητα του Άγγλου φορ.

Στο 69’ ο Ολυμπιακός έχασε καλή ευκαιρία με την άστοχη κεφαλιά του Σουντανί, την ώρα που ο ΠΑΟΚ δεν μπορούσε να κρατήσει τη μπάλα, με αποτέλεσμα να περιορίζεται σε παθητικό ρόλο. Η εξ επαφής απόκρουση του Ζίβκοβιτς στο πλασέ του Ελ Αραμπί στο 79’ κράτησε τον Δικέφαλο στο ματς

Η τελευταία κίνηση του Φερέιρα ήταν ο Πέλκας αντί του Μπίσεσβαρ στο 81’, με τον διεθνή μεσοεπιθετικό να είναι απειλητικός, αλλά όχι αποτελεσματικός στο σουτ που επιχείρησε στο 85’ και στο οποίο επενέβη ο Σα.

Τα τελευταία λεπτά κύλησαν με τον Ολυμπιακό να πιέζει και την άμυνα του ΠΑΟΚ να ανταποκρίνεται ικανοποιητικά στις διαδοχικές σέντρες των γηπεδούχων.

Ο Ισπανός διαιτητής Χοσέ Μαρία Σάντσεθ Μαρτίνεθ έδειξε κίτρινη κάρτα στους Γκιλιέρμε, Καμαρά, Μπίσεσβαρ, Αουγκούστο, Μίσιτς, Πέλκα και Ζίβκοβιτς.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Σα, Ελαμπντελαουί, Σεμέντο, Παπαδόπουλος, Τσιμίκας, Γκιλιέρμε, Μπουχαλάκης (60’ Καμαρά), Ποντένσε, Μασούρας (41’ Σουντανί), Βαλμπουενά (67’ Γκερέρο), Ελ Αραμπί.

ΠΑΟΚ: Ζίβκοβιτς, Γιαννούλης, Κρέσπο, Ίνγκανσον, Μάτος, Μίσιτς, Αουγκούστο, Ελ Καντουρί (67’ Μαουρίτσιο), Μπίσεσβαρ (81’ Πέλκας), Λημνιός, Σφιντέρσκι (67’ Άκπομ).