Ολυμπιακός - ΠΑΟΚ 0-1: Θρίαμβος στο 90' με υπογραφή Φερέιρα (βίντεο)

Η άψογη τακτική του Πορτογάλου και το γκολ του Μιχάι στο τέλος χάρισαν στον Δικέφαλο μία τεράστια νίκη, που τον φέρνει πολύ κοντά στη συμμετοχή στα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ

12/07/2020 23:46

Με μία εμφάνιση που θύμισε τον επαναληπτικό με τον Άγιαξ στην Ολλανδία, ο ΠΑΟΚ άλωσε το Καραϊσκάκη νικώντας με 1-0 τον Ολυμπιακό χάρη στην κεφαλιά του Μιχάι στο 90’ και αποκατέστησε το +3 έναντι της ΑΕΚ, πριν οι δύο ομάδες αναμετρηθούν την ερχόμενη Τετάρτη στο ΟΑΚΑ για την προτελευταία αγωνιστική των πλέι οφ.

Πρόκειται για μία τεράστια νίκη, την οποία σε μεγάλο ποσοστό πιστώνεται ο Αμπέλ Φερέιρα. Το 3-4-3 που επέλεξε για δεύτερο συνεχόμενο ματς ο Πορτογάλος προπονητής σε συνδυασμό με την ατελείωτη πίεση στους μπακ και τους χαφ των γηπεδούχων και την πληθωρική εμφάνιση των Μαουρίσιο και Ελ Καντουρί έφερε τον ΠΑΟΚ στη θέση του οδηγού σε όλο το 90λεπτο.

Οι φιλοξενούμενοι κράτησαν τον Ολυμπιακό μακριά από τα καρέ τους και αν κάτι στερήθηκαν, ήταν η τελική πάσα, που θα τους έδινε νωρίτερα το γκολ. Ωστόσο, σχεδόν με τη συμπλήρωση 90 λεπτών αγώνα, η σέντρα του Ροντρίγκο βρήκε στο δεύτερο δοκάρι τον Μιχάι, που στο ημίχρονο αντικατέστησε τον τραυματία Ίνγκασον και ο νεαρός στόπερ με κεφαλιά πέτυχε γκολ-χρυσάφι, που προκάλεσε την πρώτη ήττα του Ολυμπιακού μετά από 43 αγώνες.

Για να κρατήσει τη νίκη ο ΠΑΟΚ, χρειάστηκε να επέμβει εκπληκτικά σε σουτ του Χασάν στο 92’ και να ακυρωθεί ως οφσάιντ το γκολ του Αιγύπτιου στο 96’.

Ο διαιτητής Βαγγέλης Μανούχος (Αργολίδας) έδειξε κίτρινη κάρτα στους Ελαμπντελαουί, Μπουχαλάκη, Γιαννούλη, Ελ Καντουρί, Μπίσεσβαρ και Μιχάι.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Σα, Ελαμπντελαουί, Σισέ, Σεμέντο, Τσιμίκας, Γκιλιέρμε (61’ Φορτούνης), Μπουχαλάκης, Καμαρά, Βαλμπουενά (86’ Ραντζέλοβιτς), Μασούρας (61’ Μπρούνο), Ελ Αραμπί (77’ Χασάν).

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Ίνγκασον (46’ Μιχάι), Βαρέλα, Μιχαηλίδης, Ροντρίγκο, Ελ Καντουρί (79’ Εσίτι), Μαουρίσιο, Γιαννούλης, Μπίσεσβαρ (72’ Στοχ), Τζόλης (79’ Λημνιός), Άκπομ (59’ Σφιντέρσκι).