ΟΦΗ - ΠΑΟΚ 2-2: Γκέλα στο "Γεντί Κουλέ" (βίντεο)

Ο Δικέφαλος άφησε ακόμη δύο βαθμούς στην Κρήτη και η προσπάθεια για συμμετοχή στα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ έγινε ακόμη πιο δύσκολη

04/07/2020 23:34

Ο ΠΑΟΚ έψαξε νίκη-βάλσαμο στο Ηράκλειο, αλλά έμεινε στο 2-2 με τον ΟΦΗ. Παρά τη βελτίωση στον δημιουργικό τομέα, η «σούμα» από την αναμέτρηση στο «Γεντί Κουλέ» ήταν μόλις ένας βαθμός εξαιτίας των πολλών κενών στην απόδοση, κάτι που καθιστά ακόμη πιο δύσκολη την προσπάθεια της ομάδας της Θεσσαλονίκης για την εξασφάλιση της 2ης θέσης.

Το ματς ξεκίνησε ιδανικά για τον ΠΑΟΚ, αφού μόλις στο 5’ ο Μπίσεσβαρ αξιοποίησε την ωραία προσπάθεια και την ασίστ του Λημνιού, για να πετύχει με όμορφο πλασέ το 0-1. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να πιέζουν ψηλά και να δυσκολεύουν την ανάπτυξη του ΟΦΗ, ο οποίος, όμως, έφτασε κοντά στην ισοφάριση με το δοκάρι του Βαζ στο 17’ και την πέτυχε ένα λεπτό αργότερα με το συρτό σουτ του Νέιρα.

Στο 28’ ο ΠΑΟΚ ζήτησε αποβολή του Κουτρουμπή για το φάουλ που έκανε στον Σφιντέρσκι, αλλά με χρήση VAR κρίθηκε ότι ο Πολωνός δεν ήταν σε προφανή θέση για γκολ και στο 43’ ο ΟΦΗ «έκρυψε» την μπάλα και ο Φιγκεϊρέντο με πλασέ από το ύψος της μικρής περιοχής πέτυχε το 2-1.

Από το 46’ μέχρι το 61’ ο Αμπέλ Φερέιρα έκανε και τις πέντε αλλαγές προχωρώντας εντέλει στη διαμόρφωση του σχηματισμού σε 4-4-2, υποβοηθούμενος κι από το γεγονός ότι στο 59’ ο ΟΦΗ έμεινε με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής του Κουτρουμπή με δεύτερη κίτρινη.

Τη λύση για τον ΠΑΟΚ, που στο μεταξύ είχε χάσει αρκετές ευκαιρίες, έδωσε ο Μιχαηλίδης με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ στο 76’. Όμως, πέντε λεπτά αργότερα η αριθμητική ισορροπία του ματς αποκαταστάθηκε, μιας και ο Εσίτι αποβλήθηκε επίσης με δεύτερη κίτρινη.

Παρά το σοκ της αποβολής, ο ΠΑΟΚ κυνήγησε το τρίτο γκολ, έχασε σπουδαία ευκαιρία με την κεφαλιά του Άκπομ στο 88’ και στο 96' γλίτωσε την ήττα χάρη σε επέμβαση του Πασχαλάκη.

Εκτός της αποβολής του Κουτρουμπή και του Εσίτι, ο διαιτητής Στέφανος Κουμπαράκης (Θράκης) «κιτρίνισε» τους Νέιρα, Στάικο, Κοροβέση, Κ. Γιαννούλη, Γουάλι, Ροντρίγκο και Άκπομ. Ο ΠΑΟΚ, πάντως, δικαιούται να διαμαρτύρεται για τη μη αποβολή του Κουτρουμπή από υτο πρώτο ημίχρονο.

ΟΦΗ: Γουάλι, Μπράουν, Μαρινάκης (89’ Νάστος), Κουτρουμπής, Κ. Γιαννούλης, Κοροβέσης, Μεγιάδο, Στάικος (77’ Σακόρ), Νέιρα, Βαζ (60’ Ζοάο Βίκτορ), Φιγκεϊρέντο (89’ Μάνος).

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Ροντρίγκο (46’ Μιχαηλίδης), Βαρέλα, Ίνγκασον, Δ. Γιαννούλης, Μαουρίσιο, Ελ Καντουρί (46’ Εσίτι), Λημνιός (Άκπομ), Μπίσεσβαρ (63’ Μάτος), Στοχ (61’ Τζόλης), Σφιντέρσκι.