Ο ΠΑΟΚ τους κοιτάει όλους με κιάλια (video)

Με το 2-1 επί της ΑΕΛ στην Τούμπα ο Δικέφαλος παρέμεινε στο +7 από τον Ατρόμητο και αποσπάστηκε στο +8 από τον Ολυμπιακό

09/12/2018 21:27

Η μάχη του ΠΑΟΚ για κατάκτηση του πρώτου πρωταθλήματος μετά το 1985 εξελίσσεται σε περίπατο. Ο Δικέφαλος δυσκολεύτηκε απέναντι στην ΑΕΛ στην Τούμπα, αλλά έκανε τη δουλειά του με 2-1 κι εκμεταλλευόμενος την απώλεια βαθμών του Ολυμπιακού στην Ξάνθη, απέκτησε «αέρα» οκτώ βαθμών από τους ερυθρόλευκους, με δεύτερο πλέον τον Ατρόμητο στο -7.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ίσως το πιο περίεργο που κλήθηκε να διαχειριστεί η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου. Ο ΠΑΟΚ έκλεισε τους «βυσσινί» στο δικό τους μισό του γηπέδου, αλλά δεν έφτασε στη μεγάλη ευκαιρία. Κι όχι μόνο αυτό, αλλά στο 36’ βρέθηκε πίσω στο σκορ με την κεφαλιά του Νούνιτς, που αξιοποίησε την ασίστ του Καρανίκα. Τα πράγματα έδειχναν πάρα πολύ δύσκολα, οι γηπεδούχοι έπρεπε να βρουν λύση πριν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο κι αυτή προέκυψε στις καθυστερήσεις. Ο Καρανίκας ανέτρεψε εντός περιοχής τον Πρίγιοβιτς, αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κι ο Σέρβος ήταν εύστοχος από το σημείο του πέναλτι ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Η μορφή του αγώνα στο δεύτερο μέρος έμοιαζε με εκείνη του πρώτου, με τη διαφορά ότι πλέον η ΑΕΛ αμυνόταν με τρεις στόπερ. Η παρέμβαση του Λουτσέσκου στο ματς, με την είσοδο των Σάκοχφ και Ακπόμ στο 66’, απέδωσε καρπούς τρία λεπτά αργότερα: ασίστ ο Ουκρανός, γκολ ο Άγγλος και το νερό είχε μπει πλέον στο αυλάκι.

Το δεύτερο γκολ ηρέμησε απόλυτα τον ΠΑΟΚ, που από κει και πέρα επιτέθηκε με πολύ περισσότερη λογική κι έφτασε σε ευκαιρίες, αλλά ο Κρίστινσον βρέθηκε σε καλή μέρα.

Το τελικό 2-1 επιτρέπει στον ΠΑΟΚ να στρέψει με ηρεμία την προσοχή του στον ευρωπαϊκό «τελικό» με τη ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ, την Πέμπτη στην Τούμπα, αλλά και να αυξήσει τη διαφορά από τους εντός τειχών διώκτες του. Θεωρητικά, η απόσταση των οκτώ βαθμών δεν δίνει από τώρα τίτλο, αλλά με τον Δικέφαλο να παίρνει με κάθε τρόπο την ουσία από τα παιχνίδια του, το τρόπαιο του πρωταθλητή πολύ δύσκολα δεν θα καταλήξει φέτος στην Τούμπα.

Εκτός της αποβολής του Καρανίκα, ο διαιτητής Κοτσάνης (Δράμας) έδειξε κίτρινη κάρτα στον Ακόστα.

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Βιεϊρίνια, Βέρνμπλουμ (66’ Σάκχοφ), Μαουρίτσιο, Λημνιός (80’ Λέο Ζαμπά), Ελ Καντουρί (66’ Ακπόμ), Ουάρντα, Πρίγιοβιτς.

ΑΕΛ: Κρίστινσον, Καρανίκας, Ζίζιτς, Γκοΐκοβιτς, Χούμπτσεφ, Ντέλετιτς, Ακόστα (86’ Πίτι), Φατιόν, Μιλοσάβλιεβιτς, Μπαργκάν (46’ Γκόλιας), Νούνιτς.