ΝΒΑ: Το Μαϊάμι άλωσε τη Βοστώνη και επανέκτησε το πλεονέκτημα έδρας (βίντεο)

Οι Χιτ νίκησαν τους Σέλτικς με 109-103 και προηγούνται με 2-1 στους τελικούς της Ανατολής

22/05/2022 12:16

Προβάδισμα στους τελικούς της ανατολικής περιφέρειας του NBA πήρε το Μαϊάμι. Οι Χιτ νίκησαν με 109-103 τους Σέλτικς στη Βοστώνη και έκαναν το 2-1 στη σειρά.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους φιλοξενούμενους ήταν ο Μπαμ Αντεμπάγιο, ο οποίος πλησίασε το τριπλ-νταμπλ, καθώς τελείωσε τον αγώνα με 31 πόντους, 10 ριμπάουντ έξι ασίστ και τέσσερα κλεψίματα, με αποτέλεσμα να καλύψει και το κενό που άφησε στη διάρκεια του αγώνα ο Τζίμι Μπάτλερ.

Ο σταρ των Χιτ δεν αγωνίστηκε στο δεύτερο ημίχρονο λόγω φλεγμονής στο δεξί γόνατο, έχοντας σημειώσει οκτώ πόντους σε περίπου 20 λεπτά συμμετοχής. Ο Πι Τζέι Τάκερ πρόσθεσε 17 πόντους και ο Μαξ Στρους 16.

Κορυφαίος για τους "Κέλτες" ήταν ο Τζέιλεν Μπράουν, που πέτυχε 40 πόντους, ενώ πολύ καλή απόδοση είχε και ο Αλ Χόρφορντ με 20 πόντους και 14 ριμπάουντ.