Ναυάγιο του ΠΑΟΚ στην Τούμπα (videos)

Φρικτό πρώτο ημίχρονο, ήττα με 3-1 από τη ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ και αποκλεισμός από τους "32" του Γιουρόπα Λιγκ

13/12/2018 21:49

Το εφιαλτικό πρώτο ημίχρονο, που τον βρήκε πίσω στο σκορ με 3-0 και έφερε τις πρώτες άγριες αποδοκιμασίες στην Τούμπα μετά από πάρα πολύ καιρό, στοίχισε στον ΠΑΟΚ την ήττα με 3-1 από τη ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ. Ο αποκλεισμός από τους «32» θα ερχόταν ούτως ή άλλως, αφού στη Βουδαπέστη η Βίντι κράτησε την Τσέλσι στο 2-2 (32' αυτ.  Αμπαντού, 56' Νέγκο - 30' Γουίλιαν, 75' Ζιρού), αλλά η εικόνα του Δικέφαλου αποτελεί πλήγμα για το γόητρο της ομάδας.

Άπαντες στη βασική ενδεκάδα του ΠΑΟΚ βρίσκονταν εκτός τόπου και χρόνου στο πρώτο ημίχρονο, μαζί τους κι ο Ραζβάν Λουτσέσκου, που αγνόησε τα τεράστια αμυντικά κενά, τις κάκιστες επιστροφές και το πρόβλημα τραυματισμού με το οποίο έπαιζε ο Βιεϊρίνια σε μεγάλο μέρος του πρώτου 45λεπτου.

Ο ΠΑΟΚ έψαξε στο ξεκίνημα το γκολ χάνοντας δύο μεγάλες ευκαιρίες στο πρώτο δεκάλεπτο. Στο 2’ ο Πέλκας προτίμησε να πλασάρει αντί να βρει δύο αμαρκάριστους συμπαίκτες του και ο Σερμπίτσκι έδιωξε σε κόρνερ και στο 9’ ο Βαρέλα έστειλε με κεφαλιά τη μπάλα ελάχιστα άουτ.

Στο 18’ έγιναν όλα λάθος και ο ΠΑΟΚ βρέθηκε πίσω στο σκορ. Ο Λημνιός έμεινε να μαρκάρει μόνος του δύο παίκτες των φιλοξενούμενων, η σέντρα βγήκε ανενόχλητα κι αφού η μπάλα πέρασε και από τους δύο στόπερ της ελληνικής ομάδας, ο Σκάβις την έστειλε με το στήθος στα δίχτυα για το 0-1.

Στο 30’ ο Στάσεβιτς έχασε μεγάλη ευκαιρία σουτάροντας ψηλά άουτ, στο 39’ οι Λευκορώσοι απείλησαν ξανά, στο 40’ έχασε ευκαιρία ο Βιεϊρίνια και στο αμέσως επόμενο λεπτό το πέναλτι που με ανόητο τρόπο παραχώρησε ο Λέο Μάτος, αξιοποιήθηκε από τον Σίγκνεβιτς για το 0-2. Τα πράγματα έγιναν ακόμη χειρότερα στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, όταν μετά την τραγικά αργή επιστροφή του ΠΑΟΚ στην άμυνα, ο Σίγκνεβιτς διαμόρφωσε το 0-3.

Τα δεδομένα στο δεύτεροι μέρος άλλαξαν γρήγορα. Οι τρεις γρήγορες αλλαγές του ΠΑΟΚ, εκ των οποίων η αντικατάσταση του Πέλκα υποχρεωτική, το γκολ του Πρίγιοβιτς από κοντά στο 59’ και η απευθείας κόκκινη στον Σίγκνεβιτς στο 61’ έδωσαν ελπίδες στον ΠΑΟΚ, που πίεσε και έχασε ευκαιρίες με Βαρέλα στο 65’, Άκπομ στο 70’ και το 80’, Τόσκα στο 74’ και Λέο Μάτος στο 77’.

Εκτός της κόκκινης στον Σίγκνεβιτς, ο Γερμανός διαιτητής Τομπίας Βελτς έδειξε κίτρινη κάρτα στους Μπάγκα, Ρίος και Γιαμπλόνσκι.

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Λέο Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Βιεϊρίνια (46’ Τόσκα), Μαουρίσιο, Κάνιας, Λέο Ζαμπά, Πέλκας (53’ Άκπομ), Λημνιός (46’ Ουάρντα), Πρίγιοβιτς.

ΜΠΑΤΕ ΜΠΟΡΙΣΟΦ: Σερμπίτσκι, Ρίος, Βολκόφ, Πολιάκοφ, Φιλίποβιτς, Μπάγκα, Ντραγκούν (88’ Γιαμπλόνσκι), Ίβανιτς, Σκάβις (83’ Γκόρντεϊτσουκ, Στάσεβιτς, Σίγκνεβιτς.

* Η τελική βαθμολογία του 12ου ομίλου: Τσέλσι 16, ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ 9, Βίντι 7, ΠΑΟΚ 3.