Μπάσκετ: Βαριά ήττα του ΠΑΟΚ από τη Νεπτούνας στην Πυλαία

Πολυτέλεια το Τσάμπιονς Λιγκ για τον Δικέφαλο, που έχασε με 94-72

29/10/2019 21:03

Από τη στιγμή που ο ΠΑΟΚ δεν μπορεί να σηκώσει κεφάλι στο ελληνικό πρωτάθλημα μπάσκετ, φυσιολογικά οι απαιτήσεις από την ομάδα στο Τσάμπιονς Λιγκ δεν είναι πολλές. Ακόμη κι έτσι, όμως, η αποψινή εικόνα του Δικέφαλου στην εντός έδρας ήττα με 94-72 από τη Νεπτούνας στην Πυλαία επιτείνει τον έντονο προβληματισμό.

Με εξαίρεση το δεύτερο δεκάλεπτο, όταν με ζώνη στην άμυνα και κοντό σχήμα πέτυχε επιμέρους σκορ 28-13, ο ΠΑΟΚ έγινε παιχνίδι στα χέρια των Λιθουανών, που φόρτωσαν την ομάδα του Κώστα Φλεβαράκη με τρίτη ήττα σε ισάριθμους αγώνες στο Τσάμπιονς Λιγκ.

Τα δεκάλεπτα: 11-32, 39-45, 53-73, 72-94.

ΠΑΟΚ (Φλεβαράκης): Χατζηνικόλας, Λιούις 7 (1), Σαρικόπουλος 6, Σχίζας 2, Ουίγκινς 17, Μπεστ 2, Εγκεκέζε, Νόουλς, Μαργαρίτης 7 (1), Σμιθ 19 (1), Τσόχλας 12 (2).

ΝΕΠΤΟΥΝΑΣ (Ρινκεβίτσιους): Γιαναβίτσιους 7, Γιόγκελα 2, Ολισεβίτσιους 12 (2), Παζέρα 1, Σλαβίνσκας 5, Ντελινινκάιτις 10 (3), Ντόρσεϊ 5 (1), Γκαΐλιους 13 (1), Μασιούλις 11 (2), Σεντεκέρσκις 9 (1), Γκάλντικας 11, Ουίλιαμσον 8.