Μπάσκετ: Το πάλεψε ο Άρης, αλλά υπέκυψε στον Ιωνικό

Οι Θεσσαλονικείς ηττήθηκαν με 72-65 και παρέμειναν στην τελευταία θέση της βαθμολογίας

26/01/2020 20:44

Ο Ιωνικός Νίκαιας πήρε τη νίκη με 72-65 απέναντι στον Άρη, με έναν πρώην παίκτη των κιτρινόμαυρων, τον Βαγγέλη Σακελλαρίου, να "σκοτώνει" τους Θεσσαλονικείς, που παραμένουν στον πάτο της βαθμολογίας.

Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι, αμφίρροπο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο στη Νίκαια, εκεί όπου οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκοράρισμα.

Ωστόσο, οι γηπεδούχοι μπήκαν φουριόζοι στη δεύτερη περίοδο και προηγήθηκαν γρήγορα με 26-14, «τρέχοντας» ένα σερί 12-0. Οι κιτρινόμαυροι προσπάθησαν να ροκανίσουν τη διαφορά και το κατάφεραν, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 36-34, παίρνοντας κυρίως πόντους από τους Μπράουν και Σλαφτσάκη.

Παρόμοια ήταν η εξέλιξη και του τρίτου δεκάλεπτου, εκεί όπου ο Άρης προηγήθηκε για πρώτη φορά με 5 πόντους (41-36, 43-38) στο ξεκίνημά του, όμως, οι παίκτες του Ιωνικού βρήκαν τις λύσεις και ισοφάρισαν σε 45-45.

Η ολιγωρία της άμυνας των κιτρινόμαυρων στα τελευταία λεπτά έφεραν τον Ιωνικό και πάλι μπροστά με 53-50 στο 30’.

Από εκεί και μετά, οι παίκτες του Σάββα Καμπερίδη βρέθηκαν και πάλι σε ρόλο κυνηγού στ σκορ, αφού οι γηπεδούχοι έδειχναν αποφασισμένοι να διατηρήσουν μέχρι τέλους την πρωτοπορία τους στο σκοράρισμα.

Μάλιστα, η διαφορά έφτασε σε διψήφιο αριθμό πόντων και πάλι (68-58 στο 36’), με τους κιτρινόμαυρους να υποπίπτουν σε λάθη και να μην έχουν καθαρό μυαλό στην επίθεση.

Στα τελευταία τρία λεπτά, οι Θεσσαλονικείς πίεσαν στην άμυνα, μείωσαν σε 68-64 και αν ο Σλαφτσάκης δεν είχε αστοχήσει στο λέι απ τους 1:20' πριν το φινάλε, ίσως η εξέλιξη να ήταν διαφορετική.

Τα δεκάλεπτα: 14-14, 34-36, 53-50, 72-65.

ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ (Κουταλιανός): Μόμπλεϊ 3, Τζόουνς 8, Μπατής 3 (1), Σακελλαρίου 12 (2), Σάφτενααρ 6, Κατούφας, Κώττας 4, Δημάκος 19 (3), Σίμσον 9 (1), Κάλαχαν 8 (2).

ΑΡΗΣ (Καμπερίδης): Μποχωρίδης 13, Φλιώνης 1, Μιλόσεβιτς 4, Ντραγκίτσεβιτς 12, Μόρις 5 (1), Φιτζπάτρικ, Μπράουν 23 (5), Γκετσεβίτσιους, Σλαφτσάκης 7.