Μπάσκετ: Συγκλονιστικός ο Άρης, αλλά ήττα στο φινάλε από την ΑΕΚ (βίντεο)

Οι κιτρινόμαυροι επέστρεψαν από το -10 (62-51 στο 35'), προσπέρασαν με 63-62 ένα λεπτό πριν το τέλος, αλλά ο Πετρόπουλος έδωσε τη νίκη στην Ένωση

23/10/2021 21:58

Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι στο κλειστό των Άνω Λιοσίων, η ΑΕΚ ήταν αυτή που πήρε τη νίκη με 64-63 επί του Άρη στο ντέρμπι της 4ης αγωνιστικής της Basket League.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, ωστόσο, η επιθετική τους αφλογιστία στο πρώτο πεντάλεπτο του τετάρτου δεκαλέπτου έδωσε την ευκαιρία στους γηπεδούχους να «τρέξουν» ένα σερί 11-1 και να κάνουν το 62-51 στο 35’.

Οι Θεσσαλονικείς δεν το έβαλαν κάτω και μείωσαν σε 62-59 στο 38', ενώ ο Χάνλαν με καλάθι στον αιφνιδιασμό διαμόρφωσε το 62-61 και αν έβαζε τη συμπληρωματική βολή, θα ισοφάριζε για τον Άρη ενάμιση λεπτό πριν το φινάλε.

Οι παίκτες του Πρίφτη εκμεταλλεύτηκαν στη συνέχεια τη λανθασμένη επιλογή της ΑΕΚ και προσπέρασαν με 63-62, κάνοντας πλέον αυτοί ένα σερί 11-0, όμως, ο Πετρόπουλος σαν από μηχανής Θεός για την Ένωση πέτυχε το καλάθι, κάνοντας το 64-63 4'' πριν τη λήξη και στην τελευταία φάση ο Χάνλαν αστόχησε, πετώντας την μπάλα από το κέντρο.

Οι του Άρη τα έβαλαν με τη διαιτησία για τα τρία φάουλ του Κάουαν μέσα σε τέσσερα λεπτά, αλλά και τις 15-5 οι βολές στο α’ μέρος.

Τα δεκάλεπτα: 15-15, 36-33, 54-51, 64-63.

ΑΕΚ (Δέδας): Κόλομ 9 (1), Παππάς 4, Γκρίφιν 9, Βαουλέτ 6, Χάμερ 14, Πετρόπουλος 13 (3), Ανγκόλα 9 (1), Φιλιππάκος, Γέλοβατς, Μαυροειδής.

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Τζούστον 12, Κάουαν 8 (1), Καμάρας, Φίνκε, Πουλιανίτης 8 (1), Λόκετ 2, Ουίλιαμς 17 (5), Χάνλαν 12 (1), Κώττας 4.