Μπάσκετ: «Σίφουνας» ο Παναθηναϊκός, 103-77 τον Προμηθέα

Οι πράσινοι δεν έδειξαν έλεος και συνέτριψαν τους Πατρινούς στο ΟΑΚΑ, κάνοντας εύκολα το 1-0 στους τελικούς της Α1

10/06/2019 21:06

Κανένα απολύτως πρόβλημα δεν είχε ο Παναθηναϊκός να ανοίξει το σκορ στους τελικούς της Α1 ανδρών, καθώς διέλυσε τον Προμηθέα Πατρών στο ΟΑΚΑ με 103-77.

Μόλις για ένα δεκάλεπτο άντεξαν οι φιλοξενούμενοι, καθώς από τη δεύτερη περίοδο και έπειτα ο Παναθηναϊκός πάτησε γκάζι και δεν ξανακοίταξε πίσω, με τη διαφορά να έχει διαρκώς… ανοδικές τάσεις και το υπόλοιπο του ματς να αποκτά καθαρά διαδικαστικό χαρακτήρα. Οι πράσινοι τελικά σταμάτησαν στο... διαστημικό 103 και τώρα η σειρά οδηγείται στην Πάτρα και το «Δ. Τόφαλος», την ερχόμενη Τετάρτη στις 18:30.

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 52-31, 82-51, 103-77.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πιτίνο): Τόμας 13 (1), Λάνγκφορντ 6, Παπαγιάννης 10, Παπαπέτρου 9 (1), Γκιστ 4, Βουγιούκας 5, Καλαϊτζάκης 8 (1), Κιλπάτρικ 7 (1), Λοτζέσκι 16 (2), Καλάθης 11 (3), Αντετοκούνμπο 10 (1), Μήτογλου 4.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Χολ 5 (1), Λίποβι 5 (1), Γκίκας 2, Τσαϊρέλης 6, Γερομιχαλός 11 (1), Κασελάκης 6 (1), Σαλούστρος 4, Κατσίβελης, Μέιερ 13 (3), Μπράουν 10 (1), Έλις 10, Παρκς 5.