Μπάσκετ: Πικρός αποκλεισμός του ΠΑΟΚ από τον τελικό κυπέλλου (βίντεο)

Ο Δικέφαλος έχασε στην παράταση με 76-69 από τον Προμηθέα Πατρών στην Πυλαία

12/02/2021 22:12

Νίκος Παππάς

Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να πετύχει ακόμη μία υπέρβαση, αλλά δεν τα κατάφερε. Ο Προμηθέας Πατρών νίκησε με 76-69 στο κλειστό της Πυλαίας και έγινε η πρώτη ομάδα που προκρίθηκε στον τελικό του κυπέλλου μπάσκετ. Αντίπαλός του θα είναι είτε το Λαύριο είτε ο νικητής του προημιτελικού μεταξύ Παναθηναϊκού και Περιστερίου.

Οι δύο ομάδες στηρίχθηκαν στις άμυνές τους, με τον Προμηθέα να φτάνει σε διψήφια διαφορά (36-46) λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου και τον ΠΑΟΚ, που έπαιξε χωρίς τον τραυματία Μήτρου-Λονγκ, να ξαναμπαίνει στο ματς προσπερνώντας με 50-48 στο 32’. Οι Πατρινοί ξαναπήραν προβάδισμα (53-58 στο 37’), αλλά οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τους Μπιτς και Γκρίφιν και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση, αφού στην τελευταία επίθεση της κανονικής διάρκειας αστόχησε ο Τζέριαν Γκραντ.

Στο επιπλέον πεντάλεπτο ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε με σερί 4-0 και μετά το... χάος. Ο Προμηθέας γύρισε το ματς με δικό του 12-0 και εξασφάλισε την πρόκριση.

Τα δεκάλεπτα: 11-18, 29-35, 40-46, 60-60 (κ.α.), 69-76 (παρ.).

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Μπιτς 5 (1), Κονατέ 6, Λοβ 20 (2), Γκρίφιν 21 (3), Τσαλμπούρης 2, Μαργαρίτης, Κακλαμανάκης 4, Καμπερίδης 6, Παπαντωνίου, Τέρνερ 5.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΩΝ (Γιατράς): Αγκμπελέσε 6, Τζεράι Γκραντ 6, Λούντζης 5, Έβανς 6, Δ. Αγραβάνης 9 (2), Φορντ 8 (2), Χριστοδούλου 6, Τζέριαν Γκραντ 24 (2), Αθηναίου 3, Γιαννόπουλος 3 (1), Μίλερ.