Μπάσκετ: Πάλεψε στην Πάτρα ο ΠΑΟΚ, αλλά ηττήθηκε 83-80 από τον Προμηθέα (βίντεο)

Η καλή εικόνα των ασπρόμαυρων στο ξεκίνημα του τετάρτου δεκαλέπτου δεν ήταν αρκετή για να τούς δώσει τη νίκη

21/11/2020 18:59

Ο ΠΑΟΚ δεν κατάφερε να πάρει στην Πάτρα τη δεύτερη φετινή του νίκη, αφού ηττήθηκε με 83-80 από τον Προμηθέα, που πήρε το πρώτο του φετινό δίποντο. Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα στο μεγαλύτερο διάστημά του, με τους παίκτες του Κώστα Μέξα να έχουν κάποια ξεσπάσματα, που απείλησαν τους Πατρινούς, δεν ήταν όμως αρκετά για να τους δώσουν τη νίκη.

Στον αγωνιστικό τομέα, ο ΠΑΟΚ δεν έκανε καλό ξεκίνημα, αλλά κατάφερε χάρη στον Τέρνερ να βάλει την μπάλα στο αντίπαλο καλάθι και παρ' ότι ο Αγραβάνης ήταν ασταμάτητος, έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο τρεις πόντους πίσω (26-23).

Στη δεύτερη περίοδο, ο Δικέφαλος πήρε τις λύσεις που ήθελε επιθετικά από τον Τσαλμπούρη μέχρι ένα σημείο, αλλά ένα καταστροφικό εξάλεπτο, έδωσε την ευκαιρία στον Προμηθέα να βγει μπροστά και να κλείσει το ημίχρονο προηγούμενος με 7 πόντους (43-36).

Στο δεύτερο μέρος, οι ασπρόμαυροι μπήκαν δυνατά και κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσια (51-51), όμως, οι γηπεδούχοι με πέντε συνεχόμενους πόντους του Μάντζαρη στο τέλος του δεκαλέπτου, προηγήθηκαν εκ νέου με οχτώ πόντους (62-54).

Στο ξεκίνημα του τετάρτου και τελευταίου μέρους, οι Πατρινοί προηγήθηκαν με 64-57, όμως, ο ΠΑΟΚ με ένα επιμέρους σκορ 3-11 προσπέρασε με 68-67 στο 36'. Οι γηπεδούχοι πήραν και πάλι μπρος επιθετικά και ήταν σειρά να τρέξουν ένα σερί 13-2, κάνοντας το 80-70 στο 39'. Ο Δικέφαλος μείωσε με τρίποντα των Τέρνερ και Γκρίφιν σε 81-76 24'' πριν το φινάλε,  όμως, δεν άλλαξε κάτι στον εναπομείναντα χρόνο.

Τα δεκάλεπτα: 26-23, 43-36, 62-54, 83-80.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Αγκμπελέσε 9 (1), Αγραβάνης 24 (4), Μάντζαρης 16 (2), Μίλερ 8 (1), Μαντζούκας, Λούντζης 12 (1), Τζέιμς 5, Γκάρετ 4, Φαγιέ 4, Χριστοδούλου 1.

ΠΑΟΚ (Μέξας): Μπιτς 3 (1), Γκρίφιν 9 (3), Κακλαμανάκης 5, Τέρνερ 15 (3), Μήτρου-Λονγκ 5 (1), Λοβ 14 (2), Τσαλμπούρης 15 (1), Μαργαρίτης 4, Καμπερίδης, Παπαντωνίου 10.