Μπάσκετ: Πάλεψε, αλλά ηττήθηκε ο Άρης

Οι κίτρινοι αποδείχθηκαν σκληρό καρύδι για τον Ολυμπιακό, που πήρε μια δύσκολη νίκη με 76-67 στο ΣΕΦ

04/03/2019 20:16

Τηλέμαχος Φασούλας

Εξαιρετικά μαχητικός παρουσιάστηκε ο Άρης μέσα στο ΣΕΦ απέναντι στον Ολυμπιακό, χωρίς, όμως, να καταφέρει εν τέλει να κάνει το θαύμα, καθώς ηττήθηκε με 76-67.

Καλά ξεκίνησαν το ματς οι κίτρινοι, προηγούμενοι με 2-7, με τον Ολυμπιακό, όμως, να πραγματοποιεί 13-0 σερί και να φτάνει γρήγορα στο 15-7 και το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει τελικά με το σκορ στο 21-16.

Οι ερυθρόλευκοι στη συνέχεια μπήκαν φουριόζοι και με συνεχόμενα κλεψίματα και τρέξιμο στο ανοιχτό γήπεδο άνοιξαν την ψαλίδα, με έναν Ουέμπερ να αλωνίζει στο παρκέ, ωστόσο ο Άρης δεν τα παράτησε και κατάφερε να επιστρέψει από το 33-21, κάνοντας σερί 9-0 και μειώνοντας, έτσι, στο τρίποντο. Οι γηπεδούχοι βρήκαν τότε συνεχόμενα τρίποντα και πήγαν το σκορ ψηλά, με το ταμπλό στο ημίχρονο να δείχνει 48-36.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός συντήρησε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα, φτάνοντας μέχρι και το +16 και το 65-49, με κάτι παραπάνω από ένα λεπτό να απομένει για το τέλος της περιόδου. Στη συνέχεια, ο Άρης έσφιξε την άμυνά του και κατάφερε, με την πολύτιμη βοήθεια των Μποχωρίδη και Μπελ, να μειώσει στους έξι (67-61) στα μέσα του τέταρτου δεκαλέπτου, με τους παίκτες του Ολυμπιακού να υποχρεώνονται σε πολλά λάθη. Οι κίτρινοι μείωσαν στους τέσσερις (69-65, 38'), ωστόσο το λέι απ του Γκος στα 45'' πριν τη λήξη ανέβασε τη διαφορά στους 9 (76-67) και καταδίκασε τελικά τους φιλοξενούμενους σε ήττα.

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 48-36, 65-49, 76-67.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπλατ): Ουέμπερ 8, Σπανούλης, Γκος 9 (1), Μιλουτίνοφ 6, Βεζένκοφ 9 (1), Παπανικολάου 7 (1), Αγραβάνης 7 (1), Λεντέι 3, Πρίντεζης 7, Τουπάν 17 (2), Μάντζαρης 3 (1), Μπόγρης.

ΑΡΗΣ (Καστρίτης):Μπελ 9 (1), Σλαφτσάκης 5 (1), Μποχωρίδης 13 (1), Νταλό 10, Χάρις, Κάιζερ 8, Τολιόπουλος 7 (1), Τζόουνς 6, Χρηστίδης 2, ΜακΓκι 3, Φλιώνης 4, Αγγέλου.