Μπάσκετ: Ο ΠΑΟΚ επέστρεψε από το -15 και πήρε φιλική... εκδίκηση από την Καρδίτσα

Με κορυφαίους τους Φράνκε και Χαντς ο Δικέφαλος νίκησε με 80-75 στην Πυλαία

28/09/2022 19:17

Σημάδια βελτίωσης στην πρώτη και την τέταρτη περίοδο του φιλικού με την Καρδίτσα στην Πυλαία έδειξε η ομάδα μπάσκετ του ΠΑΟΚ. Τέσσερις μέρες μετά την ήττα με 87-70 στη θεσσαλική πόλη, ο Δικέφαλος πήρε άτυπη ρεβάνς επικρατώντας με 80-75.

Για να συμβεί αυτό, χρειάστηκε ένα ξέσπασμα της ομάδας του Άρη Λυκογιάννη, που με κορυφαίους τους Φράνκε και Χαντς επέστρεψε από το εις βάρος του 46-61 και με αντεπίθεση διαρκείας στο τέλος πήρε τη νίκη.

Πάντως, ο αγώνας δεν ήταν και τελείως... φιλικός, αφού μόλις στο τρίτο λεπτό αποβλήθηκαν οι Σαλούστρος και Πρίτζετ, επειδή συνεπλάκησαν.

Τα δεκάλεπτα: 26-17, 42-43, 56-68, 80-75.

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Φράνκε 23, Ντάρκο-Κέλι 6, Ράιλι 7, Τσιακμάς 1, Χαντς 17, Μαργαρίτης 7, Πόλεϊ 4, Σλαφτσάκης, Χρηστίδης 2, Κωνσταντινίδης, Καμπερίδης 5, Σαλούστρος, Ρένφρο 8.

ΚΑΡΔΙΤΣΑ (Αγγέλου): Μπεχάιμ 1, Πρίτζετ 2, Μπέιτμον 8, Αθηναίου 8, Καλαϊτζάκης 5, Χάντερ 8, Ντελοριέ 16, Τσούκας, Αλεξιάδης 4, Κώττας 10, Γκάμπροβσεκ 13.