Μπάσκετ: Νέα οδυνηρή ήττα για τον Άρη, απόντος του Γουλιέλμου

Οι κιτρινόμαυροι έχασαν με 80-86 από τον Πανιώνιο στο "Παλέ" και παραμένουν κολλημένοι στην τελευταία θέση

08/12/2019 19:01

Ο κατήφορος του Άρη συνεχίζεται. Οι κιτρινόμαυροι ηττήθηκαν και από τον Πανιώνιο (80-86) στο Παλέ ντε Σπορ και παραμένουν στην τελευταία θέση της βαθμολογίας, δείχνοντας ανήμποροι να αντιδράσουν. Η ευθύνη της κατάρρευσης βαρύνει πρωτίστως την... εξαφανισμένη διοίκηση Γουλιέλμου (ο μεγαλομέτοχος ήταν πάλι απών) και δευτερευόντως τους παίκτες και την τεχνική ηγεσία, που δίνουν τη μάχη κάτω από εξαιρετικά δυσμενείς συνθήκες.

Το ματς είχε χαρακτήρα ντέρμπι από το ξεκίνημα και μέχρι το ημίχρονο καμία από τις δύο ομάδες δεν μπόρεσε να ξεφύγει στο σκορ. Στο τρίτο δεκάλεπτο, όμως, ο Άρης υπέπεσε σε πολλά αβίαστα λάθη και ο Πανιώνιος βρήκε την ευκαιρία να αποκτήσει μια σημαντική διαφορά, παίρνοντας έτσι το πάνω χέρι στον αγώνα. Στο τέλος της τρίτης περιόδου, λοιπόν, οι κυανέρυθροι προηγούνταν με 59-68. Ο Άρης αντέδρασε στην τέταρτη περίοδο και βελτιώνοντας την απόδοσή του σε άμυνα και επίθεση, έφτασε στην ισοφάριση (73-73). Μια σειρά από κακές επιλογές στο τέλος, ωστόσο, έδωσε στους φιλοξενούμενους (είχαν ως κορυφαίο τον Βεργίνη με 21 πόντους) την ευκαιρία να φύγουν νικητές με 86-80 από το "Nick Galis Hall".

Έκτακτο δ.σ. του Ερασιτέχνη

Αύριο το απόγευμα (9/12) θα πραγματοποιηθεί έκτακτη συνεδρίαση του διοικητικού συμβουλίου του Α.Σ. Άρης, με αποκλειστικό θέμα την κατάσταση στην ΚΑΕ. Μετά το τέλος του αποψινού ματς με τον Πανιώνιο, ο Χάρης Παπαγεωργίου είχε συνάντηση με τον Λευτέρη Αρβανίτη και άλλους επιφανείς παράγοντες, με σκοπό την αναζήτηση λύσεων για την ταχύτερη δυνατή άρση του οικονομικού και διοικητικού αδιεξόδου.

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 47-49, 59-68, 80-86.

ΑΡΗΣ: Μποχωρίδης 6, Φλιώνης 5 (1), Μιλόσεβιτς 12 (1), Ντραγκίτσεβιτς 11, Μόρις 11, Φιτζπάτρικ 14 (4), Μπράουν 13 (2), Γκετσεβίτσιους 4, Σλαφτσάκης 4.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Ντουρέν 19 (2), Βεργίνης 21 (1), Καμαριανός 3 (1), Σάμιουελς 15 (2), Πάσαλιτς 7 (2), ΜακΓκιλ 2, Λι 11, Πέτροβιτς 2, Καμπερίδης 6 (2).