Μπάσκετ: Μεγάλη νίκη με ανατροπή για τον Άρη κόντρα στο Ρέθυμνο (74-76)

Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη έκανε το 2Χ2 και δείχνει να βρίσκεται πλέον σε τροχιά ανάκαμψης

12/01/2019 17:46

Η νίκη του Άρη κόντρα στον Ήφαιστο καλλιέργησε προσδοκίες ανάκαμψης, οι οποίες επιβεβαιώθηκαν στην Κρήτη. Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη επικράτησε με 74-76 του Ρεθύμνου, ύστερα από ένα συναρπαστικό παιχνίδι, έκανε το 2Χ2 και δείχνει να βρίσκεται πλέον σε τροχιά ανάκαμψης.

Το σκορ είχε αρκετές διακυμάνσεις. Ο Άρης κατάφερε να καλύψει διψήφια διαφορά (έφτασε τους 15 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο) και να ολοκληρώσει τη μεγάλη ανατροπή, στην τέταρτη περίοδο, παίζοντας με ψυχραιμία και αυτοπεποίθηση στα τελευταία λεπτά. Κορυφαίοι των κιτρινόμαυρων ήταν οι Μποχωρίδης, Μπελ και ΜακΓκί.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 42-32, 57-51, 74-76.

ΡΕΘΥΜΝΟ (Ζιάγκος): Τζόνσον 10 (2), Χριστοδούλου 23 (2), Μπαρτ 17, Κλάντον 2, Ντάνιελς 7, Καλογιαννίδης, Γλυνιαδάκης 2, Ραζής, Μπρέισι Ντέιβις, Τζόουνς 13 (1).
ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Φλιώνης 9 (1), Μποχωρίδης 17, ΜακΓκι 13, Μπελ 14 (3), Χάρις 6 (2), Σλαφτσάκης 2, Τολιόπουλος, Χρηστίδης, Τζόουνς 8, Νταλό 5 (1), Κάιζερ 2.