Μπάσκετ: Με τρίποντη βόμβα του Κουλμπόκα στο φινάλε, o Προμηθέας λύγισε τον Άρη (βίντεο)

Οι Πατρινοί επικράτησαν με 64-61 των κιτρινόμαυρων μετά από ένα συγκλονιστικό ματς

07/01/2023 19:09

Την ήττα με 64-61 γνώρισε ο Άρης στην Πάτρα από τον Προμηθέα, με τους κιτρινόμαυρους να μπαίνουν με το... αριστερό στο 2023 και να

Ο Άρης δεν ξεκίνησε καλά στην Πάτρα και επέτρεψε στον Προμηθέα να κάνει το παιχνίδι του, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να προηγηθούν με ακόμα και με 11 πόντους (27-16) στο 14’. Οι κιτρινόμαυροι αντέδρασαν στα τελευταία λεπτά του δευτέρου δεκαλέπτου, μειώνοντας σε 36-31, με τους γηπεδούχους ωστόσο να σουτάρουν 17 βολές έναντι μόλις τεσσάρων των φιλοξενούμενων στο πρώτο ημίχρονο.

Στο δεύτερο μέρος, οι Πατρινοί συνέχισαν να έχουν το πάνω χέρι στο σκοράρισμα, με ένα ξέσπασμα των παικτών του Καστρίτη να τους φέρνει για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με 45-44 λίγο πριν το φινάλε της τρίτης περιόδου.

Το παιχνίδι παρέμεινε ντέρμπι μέχρι τέλους, με τον Γκούντγουιν να ισοφαρίζει σε 61-61 14’’ πριν το φινάλε, ακολούθησε η τρίποντη βόμβα του Κουλμπόκα (ο οποίος είχε 1/7 τρίποντα στο ματς) που διαμόρφωσε το 64-61, ενώ ο Χάγκινς αστόχησε σε τρίποντο στο φινάλε, με αποτέλεσμα να έρθει η ήττα για τον Άρη, που έχει παράπονα από τη διαιτησία.

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 36-31, 49-47, 64-61.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΩΝ (Γιατράς): Κάουαν 7, Σίμσον 3 (1), Ντάνγκουμπιτς 3, Κόντιτ 7, Τσαϊρέλης 4, Μουράτος 4 (1), Κακλαμανάκης 4, Γκίκας 6, Τόμασον 8, Κουλμπόκα 18 (1).

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Χόρκλερ 2, Γκούντγουιν 9, Τολιόπουλος 15 (2), Νετζήπογλου, Χάγκινς 9 (1), Σανόγκο, Καββαδάς 4, Νότε 13 (1), Μήτρου-Λονγκ 9.