Μπάσκετ: Μαγική εμφάνιση του Αντετοκούνμπο και νίκη της Ελλάδας επί της Ισπανίας (βίντεο)

Ο Γιάννης δεν είχε αντίπαλο και η Εθνική επικράτησε με 86-70 στο πρώτο ματς προετοιμασίας ενόψει Ευρωμπάσκετ

09/08/2022 21:14

Πολλές υποσχέσεις ενόψει Ευρωμπάσκετ άφησε η Εθνική ομάδα στο πρώτο ματς προετοιμασίας και μάλιστα μπροστά στο κοινό της. Στο γεμάτο από κόσμο κλειστό του ΟΑΚΑ η "επίσημη αγαπημένη" νίκησε με 86-70 την ανανεωμένη Ισπανία, την οποία θα αντιμετωπίσει σε νέο φιλικό την Πέμπτη (11/8), αυτήν τη φορά στη Μαδρίτη.

Μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ήταν ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, που σε μόλις 20 λεπτά πρόλαβε να κάνει νταμπλ-νταμπλ με 31 πόντους και 10 ριμπάουντ, την ώρα που οι Ισπανοί δεν μπορούσαν να τον σταματήσουν σε καμία από τις δύο άκρες του παρκέ.

Οι δύο ομάδες μέτρησαν από δύο απουσίες (Σλούκας και Παπαγιάννης για την Ελλάδα, Γιουγ και Γκαρούμπα για την Ισπανία), με το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα να μπαίνει στο ματς με πολλή ενέργεια σε άμυνα και επίθεση και με μπροστάρη τον Γιάννη να φτάνει τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους (46-35) στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Η "φούρια ρόχα" αντέδρασε και μείωσε στο -13 λίγο πριν βγει το ημίχρονο, όμως η επιστροφή του Γιάννη στο παρκέ βοήθησε την Εθνική να ξαναβρεί καλό ρυθμό. Αυτή που προβλημάτισε, ήταν η αστοχία στις ελεύθερες βολές, που σε συνδυασμό με τη χαλάρωση της ελληνικής άμυνας, έφεραν τους Ισπανούς σε μονοψήφια διαφορά μετά από πολλή ώρα.

Στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου εκτυλίχθηκε το γνωστό σενάριο. Ο Γιάννης επέστρεψε, ήταν "θηρίο" σε άμυνα και επίθεση, ο κόσμος παραληρούσε στις κερκίδες και η Ελλάδα αποκατέστησε την υπέρ της διαφορά.

Τα δεκάλεπτα: 31-13, 50-35, 63-57, 86-70.

ΕΛΛΑΔΑ (Ιτούδης): Ντόρσεϊ 11 (1), Λαρεντζάκης 3 (1), Αγραβάνης 9 (2), Καλάθης 7 (1), Καλαϊτζάκης 4, Μποχωρίδης 2, Παπανικολάου 5, Παπαπέτρου 2, Γιάννης Αντετοκούνμπο 31 (7/10 βολές, 9/10 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Κώστας Αντετοκούνμπο 7, Κασελάκης 2, Θανάσης Αντετοκούνμπο 3.

ΙΣΠΑΝΙΑ (Σκαριόλο): Γιούστα 2, Μπράουν 7 (1), Πραντίγια 10, Ρούντι Φερνάντεθ 3, Λόπεθ-Αροστέγι 4, Χάιμε Φερνάντεθ 3 (1), Κολόμ 3 (1), Σάιθ 8, Γουίλι Ερνανγκόμεθ 15, Σίμα 3, Χουάντσο Ερνανγκόμεθ 4, Πάρα.