Μπάσκετ: "Κατέρρευσε" στο 4ο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ (video)

Ηττήθηκε με 83-66 από τον Ιωνικό Νίκαιας και γνώρισε τη δεύτερη φετινή του ήττα

12/10/2019 19:38

Τη δεύτερη φετινή του ήττα γνώρισε ο ΠΑΟΚ, που έχασε με 83-66 από τον Ιωνικό Νίκαιας στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α1 ανδρών στο μπάσκετ.

Ο ΠΑΟΚ δεν ξεκίνησε καλά και έμεινε γρήγορα πίσω στο σκορ με 14-6, όμως, με πέντε συνεχόμενους πόντους του Σμιθ και μία βολή του Σαρικόπουλου μείωσε σε 14-12, "τρέχοντας" ένα σερί 0-6. Ο Ιωνικός ανέβασε και πάλι τον πήχη της διαφοράς στο +6 (20-14), με τους ασπρόμαυρους να κάνουν νέο σερί 0-7 και να προσπερνούν στο τέλος του δεκαλέπτου με 21-20.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο κάτω από το καλάθι από την στιγμή που μπήκε ο Νόουλς και κατάφεραν να προηγηθούν με 26-20 στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, ωστόσο, το προβάδισμα άλλαξε και πάλι χέρια, αφού η ομάδα της Νίκαιας πέρασε εκ νέου μπροστά με 31-28 στο 15' και πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 43-38.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ιωνικός προηγήθηκε με 56-50, ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε σε 48-48, αλλά από εκεί και μετά ήταν σειρά των γηπεδούχων να "τρέξουν" ένα σερί 5-0 και να κάνουν 53-48. Οι παίκτες του Φλεβαράκη ροκάνισαν τη διαφορά και κατάφεραν να φτάσουν σε απόσταση αναπνοής στο 30' (63-62).

Αμφίρροπο ήταν και το τέταρτο δεκάλεπτο, με τον Δικέφαλο να ακολουθεί κατά πόδας τον αντίπαλό του μέχρι το 65-64. Στη συνέχεια, όμως, ο Ιωνικός ξέφυγε με 76-66, με τους ασπρόμαυρους να μην μπορούν να βρουν λύση στην επίθεση και να γνωρίζουν τελικά την ήττα με 83-66.

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 43-38, 63-62, 83-66.

ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ: Μαυροκεφαλίδης 22 (4), Σάφτενααρ 3, Μπαρτ 14 (1), Τζόουνς 15 (2), Λόρενς 7 (2), Χαραλαμπόπουλος 16 (1), Κώττας, Μπατής 3 (1), Δημάκος 3 (1), Στιθ.

ΠΑΟΚ: Σαρικόπουλος 9, Ουίγκινς 2, Λιούις 11 (2), Σμιθ 18 (1), Εγκεκέζε, Μαργαρίτης 1, Τσόχλας 3 (1), Σχίζας, Μπεστ 13 (3), Νόουλς 9.