Μπάσκετ: Φινάλε με νίκη η Εθνική (βίντεο)

Η Ελλάδα επικράτησε με 97-94 της Λετονίας στην παράταση, παρ' ότι βρέθηκε να χάνει ακόμα και με 15 πόντους στα μισά του τρίτου δεκαλέπτου

22/02/2021 21:48

Με νίκη έκλεισε η Ελλάδα τις υποχρεώσεις της στην προκριματική φάση του Ευρωμπάσκετ 2022, επικρατώντας με 97-94 της Λετονίας στην παράταση.

Οι Λετονοί ήταν αυτοί που είχαν το πάνω χέρι στο σκοράρισμα, φτάνοντας μάλιστα τη διαφορά ακόμα και στο +15 (69-54) στα μισά του τρίτου δεκαλέπτου. Εκεί, το σύνολο του Σκουρτόπουλου προσπάθησε να την συμμαζέψει και τα κατάφερε: Με τρίποντο του Παπαδάκη ισοφάρισε σε 75-75 στο 36’, ενώ με σουτ τριών πόντων του ίδιου η Ελλάδα πήρε για πρώτη φορά το προβάδισμα (78-77) ένα λεπτό πριν τη λήξη της αναμέτρησης. Στα τελευταία δευτερόλεπτα, οι δύο ομάδες έδωσαν… μάχη σε βολές και έξω από τα 6.75μ., με τον Χρυσικόπουλο να στέλνει εν τέλει το ματς στην παράταση (82-82) με δικό του τρίποντο.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, η Ελλάδα είχε το πάνω χέρι μέχρι το 93-92, ο αντίπαλος ισοφάρισε (93-93 και 94-94), με τον Κατσίβελη να «γράφει» το τελικό 97-94.

Τα δεκάλεπτα: 25-23, 51-40, 69-59, 82-82 (κ.α.), 97-94.

ΛΕΤΟΝΙΑ (Στέλμαχερς): Άτε, Μπέρζινς 2, Φρεϊμάνις 16 (1), Σκέλε 13, Ζάγκαρς 6, Μέγερς 13, Λάκσα 9 (2), Λόμαζ 5 (1), Μέγερις 2, Σίλινς 6 (2), Ζόρικς 21 (5).

ΕΛΛΑΔΑ (Σκουρτόπουλος): Χρυσικόπουλος 17 (2), Μωραΐτης 2, Μουράτος 4, Σαλούστρος 17 (1), Τσαλμπούρης 3 (1), Χουγκάζ 5 (1), Καράμπελας, Κατσίβελης 19 (2), Κουζέλογλου 5 (1), Μαργαρίτης 14, Παπαδάκης 11 (3).