Μπάσκετ: Φιλικό... ντέρμπι και νίκη του Άρη

Στην τελική ευθεία ενόψει της έναρξης της σεζόν οι κιτρινόμαυροι επικράτησαν της αξιόμαχης Καρδίτσας με 81-70 στο «Nick Galis Hall»

22/09/2022 19:03

Χάρη σε δύο σερί 12-0, το πρώτο στην τρίτη περίοδο και το δεύτερο στο τέλος του αγώνα, ο Άρης νίκησε με 81-70 την Καρδίτσα σε φιλικό αγώνα που διεξήχθη παρουσία (λίγων) φιλάθλων στο "Nick Galis Hall".

Πέντε μέρες πριν την έναρξη των επίσημων υποχρεώσεων της με αντίπαλο τη λιθουανική Γουλβς, την ερχόμενη τρίτη στο Σαμόκοφ της Βουλγαρίας για τα προκριματικά του FIBA Europe Cup, η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη έδειξε καλά αλλά και αρκετά κακά στοιχεία, όπως το πρόβλημα στο περιφερειακό σουτ στο πρώτο ημίχρονο και οι 28 πόντοι που δέχτηκε στη δεύτερη περίοδο.

Κορυφαίος των κιτρινόμαυρων ήταν ο Τζέι Ντι Νότε με 26 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 35-44, 56-55, 81-70.

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Χόρκλερ 9 (2), Γκούντγουιν 2, Σανόγκο 4, Τολιόπουλος 6 (1), Σχίζας 4, Καββαδάς 8, Νότε 26 (3), Φίλλλιος, Σιδηροηλίας, Νετζήπογλου 11, Χάγκινς 11 (2).

ΚΑΡΔΙΤΣΑ (Αγγέλου): Μποχίμ 14 (3), Πρίτζετ 7 (1), Μπέιτμον 27 (2), Αθηναίου 2, Καλαϊτζάκης, Χάντερ 3 (1), Ντελόιερ 8, Τσούκας, Κώττας 2, Γκάμπροβσεκ 7 (1).