Μπάσκετ: Έμεινε από... βενζίνη στο τέλος ο Άρης, ήττα 84-71 από το Περιστέρι (βίντεο)

Οι κιτρινόμαυροι "ξύπνησαν" στο τρίτο δεκάλεπτο, γυρνώντας το ματς από το -26 στο -6, αλλά δεν είχαν στο φινάλε τις αντοχές για να ολοκληρώσουν την επιστροφή τους

09/01/2021 21:21

Ο Άρης γνώρισε την ήττα με 71-84 από το Περιστέρι, στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής, διευρύνοντας και άλλο το σερί των αρνητικών του αποτελεσμάτων. Οι κιτρινόμαυροι παρουσίασαν δύο εντελώς διαφορετικά πρόσωπα στο ματς, γεγονός που θα πρέπει να προβληματίσει τον Σάββατο Καμπερίδη.

Ο Άρης έμεινε χωρίς σκορ στα πέντε πρώτα λεπτά του αγώνα, την ίδια ώρα που το Περιστέρι έκανε γρήγορα το 11-0. Οι κιτρινόμαυροι, όταν πήραν μπρος, συμμάζεψαν τη διαφορά, μειώνοντας σε 10-16 στο 8’.

Ίδια ήταν η εικόνα του συνόλου του Καμπερίδη και στην δεύτερη περίοδο, καθώς τίποτα δεν πήγαινε καλά, επιθετικά και αμυντικά, για τους γηπεδούχους (ημίχρονο 35-46).

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, ο Άρης κατέρρευσε, δίνοντας την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να προηγηθούν ακόμα και με 26 πόντους (61-35) στο 25’. Στο τελευταίο πεντάλεπτο του τρίτου δεκαλέπτου, όμως, άρχισε η επιστροφή των κιτρινόμαυρων, οι οποίοι παίρνοντας πόντους από την περιφέρεια και παίζοντας ζώνη πάνω στα ατού των φιλοξενούμενων, μείωσαν σε 57-67 στο 37’.

Ο Άρης έδωσε συνέχεια στην επική επιστροφή του, κατεβάζοντας για πρώτη φορά τη διαφορά στο ματς στους έξι πόντους (66-72 στο 36'), όμως, ο Καράμπουλας - που έκανε το παιχνίδι της ζωής του - αποκατέστησε την τάξη για την ομάδα του, δίνοντάς της τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 10-23, 35-46, 57-67, 71-84.

ΑΡΗΣ (Καμπερίδης): Σούλερ 5 (1), Χαριτόπουλος 7 (1), Κουζέλογλου 11 (2), Τσάλμερς 14 (4), ΝτεΚόζι 5 (1), Σταμάτης 7 (2), Σλαφτσάκης 2, Φλιώνης 3 (1), Μιλόσεβιτς 8, Σιδηροηλίας, Λιτλ 9 (1).

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Πεδουλάκης): Καράμπελας 18 (2), Βασιλόπουλος 2, Μακ Λιν 19 (1), Τζόουνς 10, Γκρέι 7 (1), Πέτεγουεϊ 14 (3), Μπουρούσης 3 (1), Σαλούστρος, Κρόκετ 9 (1), Χάροου 2.