Μπάσκετ: Έκανε τα εύκολα δύσκολα η Εθνική

Οι διεθνείς μας επικράτησαν με 73-63 της Βουλγαρίας στο πρώτο ματς για τα προκριματικά του Eurobasket 2021

21/02/2020 20:54

Η Εθνική ομάδα μπάσκετ κέρδισε την Βουλγαρία στην Πάτρα με 73-63 και ξεκίνησε με το δεξί στα προκριματικά του Eurobasket 2021, έχοντας σε πολύ καλή μέρα τον Λευτέρη Μποχωρίδη.

Μπορεί οι διεθνείς μας να μην μπόρεσαν να βρουν χημεία μεταξύ τους, όμως, χάρη στην εμπειρία τους και την ποιότητά τους έφτασαν στη κατάκτηση της πρώτης νίκης.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, οι αντίπαλοι ξεκίνησαν καλύτερα, αν και το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ήταν αυτό που είχα προβάδισμα δύο πόντων (19-17) στο 10'.

Παρόμοια ήταν η εικόνα μέχρι το 17ο λεπτό (32-32), όταν η ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου ανέβασε στροφές και έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενη με 40-34.

Οι Έλληνες παίκτες διατήρησαν τα ηνία στο σκοράρισμα και στη συνέχεια, προηγούμενοι με 54-46 στο 30', ενώ πιο εύκολα ήταν τα πράγματα στο μεγαλύτερο μέρος του 4ου δεκαλέπτου, όταν και προηγήθηκαν με 60-50 στο 34'.

Ωστόσο, λάθη στη συνέχεια επέτρεψαν στους Βούλγαρους να μειώσουν στο -2 (64-62) και ενώ απέμεναν τρία λεπτά για τη λήξη.

Μποχωρίδης και Χρυσικόπουλος ανέλαβαν δράση στο σημείο εκείνο και η Εθνική πήρε την πρώτη της νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 40-34, 54-46, 73-63.

ΕΛΛΑΔΑ (Σκουρτόπουλος): Μποχωρίδης 19 (3), Χρυσικόπουλος 13 (1), Γιαννόπουλος 7 (1), Κατσίβελης 5 (1), Μαργαρίτης 5, Αγραβάνης 5, Κασελάκης 5 (1), Καββαδάς 7, Λαρεντζάκης 7, Μάντζαρης, Σαλούστρος, Σκορδίλης.

ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ (Μπαρτσόφσκι): Αβράμοφ 1, Μποστ 14, Ντιμιτρόφ 15 (3), Κοστόφ 3, Μίντσεφ 10 (1), Γκεοργκίεφ 2, Ιβάνοφ, Μαρτίνοφ 10 (2), Βακλίνοφ 8, Ζαχάριεφ.