Μπάσκετ: Έκαναν την ανατροπή και πήραν την πρωτιά οι Σλοβένοι (βίντεο)

Επικράτησαν με 95-87 της Ισπανίας, την έστειλαν στους ανίσχυρους της διοργάνωσης και οι ίδιοι πέρασαν ως πρώτοι στα προημιτελικά

01/08/2021 13:53

Ασταμάτητοι οι Σλοβένοι, επικράτησαν με 95-87 της παγκόσμιας πρωταθλήτριας Ισπανίας και πέρασαν ως πρώτοι στα προημιτελικά των Ολυμπιακών Αγώνων, ενώ έστειλαν τους "φούριος ρόχας" στους ανίσχυρους της διοργάνωσης.

Οι παίκτες του Σκαριόλο είχαν το προβάδισμα στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, ωστόσο, οι Σλοβένοι πραγματοποιώντας μία εξαιρετική εμφάνιση στο τέταρτο δεκάλεπτο (17-27 το επιμέρους σκορ) πήραν τη νίκη, που τούς έστειλε στους ισχυρούς.

Εκεί θα βρίσκονται οι Γαλλία, ΗΠΑ, Αυστραλία και Σλοβενία, ενώ στους ανίσχυρους βρίσκονται η Γερμανία, η Ιταλία, η Αργεντινή και η Ισπανία.

Κορυφαίος για τους Σλοβένους ήταν ο Λούκα Ντόνσιτς που "άγγιξε" το triple double (12 πόντοι, 14 ριμπάουντ. 9 ασίστ), έχοντας άξιο συμπαραστάτη του τον Βλάτκο Τσάντσαρ με 22 πόντους, ενώ για την Ισπανία ξεχώρισε ο Ρίκι Ρούμπιο, ο οποίος σημείωσε 18 πόντους και μοίρασε εννιά ασίστ.

Τα δεκάλεπτα (με γηπεδούχους τους Ισπανούς): 24-20, 44-41, 70- 68, 87-95.