Μπάσκετ: Διπλή ζημιά για τον Άρη στη Λάρισα (video)

Οι κιτρινόμαυροι ηττήθηκαν από την ουραγό μέχρι σήμερα θεσσαλική ομάδα με 92-78 και έχασαν και τον Μόρις, που τραυματίστηκε στον αχίλλειο

13/10/2019 19:56

Όλα πήγαν στραβά κι ανάποδα για τον Άρη στη Λάρισα. Η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου όχι μόνο επέτρεψε στη Λάρισα να πανηγυρίσει την πρώτη νίκη της ιστορίας της στην Α1 με 92-78, αλλά έχασε και τον Τζέιλεν Μόρις, που τραυματίστηκε στην πρώτη φάση, έβγαλε με δυσκολία το πρώτο ημίχρονο και έκτοτε δεν ξαναπάτησε στο παρκέ.

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο, αλλά με το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου οι γηπεδούχοι αξιοποίησαν τα συνεχόμενα λάθη του Άρη και με σερί 11-0 έφτασε στο 57-50. Οι φιλοξενούμενοι έμειναν κοντά στο σκορ χάρη σε κάποια μακρινά σουτ, όμως η Λάρισα έφτασε ξανά σε διψήφια διαφορά στο 31’ (76-66). Σε εκείνο το σημείο η Λάρισα έχασε για αρκετή ώρα με τραυματισμό τον κορυφαίο της, Νώντα Παπαντωνίου, με τον Άρη να εφαρμόζει άμυνα ζώνης και να ροκανίζει τη διαφορά.

Ωστόσο, η ομάδα του Βασίλη Φραγκιά ήλεγξε μέχρι τέλους τον αγώνα αυξάνοντας τη διαφορά στο +14, με τον Άρη να αντιμετωπίζει πολλά προβλήματα σε άμυνα και επίθεση.

Τα δεκάλεπτα: 21-24, 44-45, 71-66, 92-78.

ΛΑΡΙΣΑ (Φραγκιάς): Παπαντωνίου 16 (2), Χείλαρης 6 (1), Παρκς 16, Χάμιλτον 16 (1), Ρέινολντς 17 (2), Τσιλούλης 1, Χάρις 7 (1), Μπερχανεμέσκελ 13 (2), Φλόιντ.

ΑΡΗΣ (Μαρκόπουλος): Μιλόσεβιτς 23, Γκετσεβίτσιους 16 (4), Τάλτον 10 (1), Μόρις, Ντραγκίσεβιτς 16, Σλαφτσάκης 3, Φλιώνης 6 (2), Σακελλαρίου, Γκάγκιτς 4, Βουλγαρόπουλος.