Μπάσκετ: Δεν ολοκλήρωσε την ανατροπή ο ΠΑΟΚ (βίντεο)

Ο Δικέφαλος, που βρέθηκε πίσω με 21 πόντους, γύρισε το ματς, αλλά στο τελευταίο λεπτό με ηγέτη τον Δίπλαρο, ο Απόλλων Πατρών πήρε τη νίκη με 95-91 - Πήρε το ντέρμπι με τον Προμηθέα η ΑΕΚ

04/12/2021 21:55

Ο Απόλλων Πατρών πήρε τη νίκη με 95-91 επί του ΠΑΟΚ σε ένα παιχνίδι-θρίλερ, όπου οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν ακόμα και με 21 πόντους (65-44 στο 23'), οι φιλοξενούμενοι έγειραν την πλάστιγγα προς το μέρος τους στο τέταρτο δεκάλεπτο, αλλά η επιστροφή τους δεν ήταν αρκετή.

Το πρώτο ημίχρονο άνηκε ολοκληρωτικά στους γηπεδούχους, οι οποίοι με το απίστευτο ποσοστό  63% από τα 6,75μ. πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους +16 (53-37).

Στο δεύτερο μέρος, οι ασπρόμαυροι προσπάθησαν να αλλάξουν την εις βάρος τους κατάσταση και με εξαίρεση το πρώτο τετράλεπτο της τρίτης περιόδου, όπου κυριάρχησαν οι Αχαιοί,  στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που βρήκαν τις λύσεις στην επίθεση, μειώνοντας ακόμα και στους πέντε πόντους (66-61) στο 28'.

Ο ΠΑΟΚ πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο ματς, χάρη σε δύο εύστοχες βολές του Χριστοδούλου, που έκανε το 79-78 στο 35', ενώ ακολούθησε πραγματική μάχη. Στο τελευταίο λεπτό, ο Λοβ έχασε την ευκαιρία στα τελευταία δευτερόλεπτα να βάλει μπροστά τον Δικέφαλο με 93-91, καθώς κόπηκε από τον Ντέιβις, στη συνέχεια ο Δίπλαρος, που εξελίχθηκε στον απόλυτο πρωταγωνιστή του παιχνιδιού, με 2/2 βολές έκανε το 93-91 και στην τελευταία φάση έκλεψε την μπάλα από τον Λοβ, διαμορφώνοντας το

Τα δεκάλεπτα: 27-20, 53-37, 74-68, 95-91.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΩΝ (Βετούλας): Γκρίφιν 3 (1), Τσαλμπούρης 25 (4), Διαμαντάκος 7 (1), Δίπλαρος 12 (1), Τόμας 13 (2), Κόλεμαν 20 (5), Τσιακμάς 5 (1), Ζούμπος, ΜακΛάχλιν, Κογιώνης, Ντέιβις 10 (2).

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Λοβ 22, Καμαριανός 8, ΝτιΛέο 24 (5), Μάντζαρης 10 (1), Ρούμογλου, Γ. Καμπερίδης 4, Κάρτερ , Τζόουνς , Τολιόπουλος 2, Γιάνκοβιτς , Ογκμπέιντε 15, Χριστοδούλου 6, Μ. Καμπερίδης.