Μπάσκετ: Χαρακίρι του ΠΑΟΚ και καταδικαστική ήττα στην Ιταλία

Ο Δικέφαλος έχασε δικό του ματς από την Μπρίντιζι (93-91), αποτέλεσμα που εξανέμισε και μαθηματικά τις πιθανότητες πρόκρισης στην επόμενη φάση του Τσάμπιονς Λιγκ

21/01/2020 23:33

Ήττα που τον θέτει εκτός συνέχειας του Τσάμπιονς Λιγκ μπάσκετ γνώρισε ο ΠΑΟΚ στην Ιταλία με 93-91 από την Μπρίντιζι. Ο Δικέφαλος, που έχασε δικό του ματς, βρίσκεται στην τελευταία θέση του Δ’ ομίλου με τέσσερις νίκες και οκτώ ήττες κι ενώ απομένουν δύο αγωνιστικές για την ολοκλήρωση της φάσης των ομίλων.

Η ευστοχία του Δικέφαλου από μακρινή απόσταση τού επέτρεψε να αποκτήσει διψήφια διαφορά πόντων με τη λήξη του πρώτου δεκάλεπτου, με τον επιθετικό οίστρο των φιλοξενούμενων να συνεχίζεται και στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Ωστόσο, οι Ιταλοί βελτιώθηκαν στην άμυνα και με δικά τους μακρινά σουτ ροκάνισαν τη διαφορά (59-61 στο 26’). Αμέσως μετά ο ΠΑΟΚ με Μπράουν και Σόρτερ αποσπάστηκε στο +7 (61-68), αλλά η Μπρίντιζι με εννιά συνεχόμενους πόντους πέρασε μπροστά στο σκορ, πριν δώσει λύση με τρίποντο ο Σόρτερ.

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι τα 21,4’’ πριν τη λήξη, όταν ο Σμιθ με τρίποντο σημείωσε το 88-91. Οι Ιταλοί μείωσαν με δύο εύστοχες βολές, ο Μπράουν αστόχησε στις δικές στα στα 11’’ και ο Στόουν με τρίποντο στο 1,6’’ πριν το τέλος έδωσε τη νίκη στην Μπρίντιζι.

Τα δεκάλεπτα: 20-31, 45-53, 73-71, 93-91.

ΜΠΡΙΝΤΙΖΙ (Βιτούτσι): Μπανκς 14, Μπράουν 17, Γκασπάρδο 7, Στόουν 20 (4), Τόμπσον 6 (1), Καμπογκράντε 10 (3), Ικάντζι, Μάρτιν 8, Ζανέλι 11 (2).

ΠΑΟΚ (Χαραλαμπίδης): Μπεστ 14 (2), Μπράουν 15 (3), Μαργαρίτης 7 (1), Σόρτερ 26 (4), Oυίγκινς 7, Καραμανώλης, Νόουλς 1, Σαρικόπουλος 4, Σμιθ 15 (4), Τσόχλας 2.