Μπάσκετ: Ψυχωμένος ο Άρης, υπέταξε με 74-64 την ΑΕΚ (βίντεο)

Με πρωταγωνιστές τους Γκούντγουιν και Νετζήπογλου και συμπαραστάτη τον κόσμο τους, οι παίκτες του Καστρίτη νίκησαν για δεύτερη φορά φέτος την αθηναϊκή ομάδα

04/02/2023 21:18

Μία σημαντική νίκη επί της ΑΕΚ, τη δεύτερη τη φετινή σεζόν, πανηγύρισε στο «καυτό» Αλεξάνδρειο ο Άρης, επικρατώντας της με 74-64. Έτσι, πέτυχε την όγδοη φετινή του νίκη, η οποία τον φέρνει ακόμα πιο κοντά στην πρώτη εξάδα. Οι κιτρινόμαυροι χρειάστηκε να ξεπεράσουν απουσίες (βλ. Καββαδάς και Σανόνγκο), αλλά και τα προβλήματα λόγω ασθενειών που τους ταλαιπώρησαν όλη την εβδομάδα τους Θεσσαλονικείς.

Ο Άρης είχε σε εξαιρετική ημέρα τον Γκούντγουιν, ο οποίος μάζεψε 19 ριμπάουντ εκ των οποίων τα 13 αμυντικά και τα 6 επιθετικά, σημειώνοντας μια ιστορική επίδοση στην Α1, ενώ φόρτωσε και με 16 πόντους το αντίπαλο καλάθι. Σημαντική ήταν, επίσης, η προσφορά του Νετζήπογλου, ιδίως στο πρώτο δεκάλεπτο, όπου είχε 3/3 τρίποντα.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτεροι στο παιχνίδι και κατάφεραν να προηγηθούν ακόμα και με 10 πόντους (31-21) στα μέσα του δευτέρου δεκαλέπτου, όμως, οι φιλοξενούμενοι ροκάνισαν τη διαφορά και έκλεισαν το ημίχρονο στο -4 (39-35). Στο τρίτο δεκάλεπτο το ματς παρέμεινε αμφίρροπο, με τους παίκτες του Καστρίτη να έχουν όμως το πάνω χέρι στο σκορ, ενώ ο δείκτης της διαφοράς εκτοξεύτηκε ακόμα και στο +12 (70-58) στο 36’.

Τα δεκάλεπτα: 26-19, 39-35, 58-51, 74-64.

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Χόρκλερ 8 (1), Γκούντγουιν 16, Μήτρου-Λονγκ 7 (1), Τολιόπουλος 1, Σχίζας, Φίλλιος, Νότε 14 (2), Νετζήπογλου 14 (4), Χρηστίδης 2, Χάγκινς 12 (2).

ΑΕΚ (Καντζούρης): Φρέιζερ, Φλιώνης 6 (2), Γιάνκοβιτς 2, Μάιλς 14 (2), Μίτσελ 15, Ξανθόπουλος, ΜακΓκρίφ 6, Γόντικας 4, Παπαδάκης 2, Γουίλιαμς 9 (1), Στρέλκιενς 6 (2).