Μουντομπάσκετ: Επική ματσάρα στο Πεκίνο, στον τελικό η Ισπανία (videos)

Οι Ίβηρες νίκησαν την Αυστραλία με 95-88 στη δεύτερη παράταση του συγκλονιστικού ημιτελικού

13/09/2019 13:31

Η τιτανομαχία του Μαρκ Γκασόλ (33π.) με τον Πάτι Μιλς (32π.) ανέδειξε νικητή τον πρώτο, η Ισπανία νίκησε την Αυστραλία με 95-88 στη δεύτερη παράταση στο Πεκίνο και προκρίθηκε στον τελικό της Κυριακής, όπου θα αντιμετωπίσει μία εκ των Γαλλίας και Αργεντινής.

Οι Ισπανοί επέστρεψαν από το -11 στο 26’ (39-50), ροκάνισαν τη διαφορά και την έφεραν στον ένα πόντο (69-70) στο 39’. Ο Γιουγ αστόχησε σε τρίποντο, ο Μιλς έκανε λάθος και στα 8,7’’ πριν τη λήξη ο Γκασόλ πήγε στη γραμμή των βολών ευστοχώντας και στις δύο για το 71-70. Στην τελευταία επίθεση των Αυστραλών o Μιλς κέρδισε φάουλ στα 4,7’’, ευστόχησε στη μία κι έστειλε το ματς στην παράταση.

Εκεί οι Ισπανοί έφτασαν γρήγορα στο +5 (76-71) με τον Γκασόλ, ο Μιλς ξαναέφερε το ματς στην ισοπαλία και στα 14,2’’ πήγε στις βολές με το σκορ στο 78-78 δίνοντας προβάδισμα δύο πόντων στην Αυστραλία. Η Ισπανία είχε την τελευταία κατοχή, κέρδισε στα 4,6’’ φάουλ με τον Γκασόλ, που ισοφάρισε κι έστειλε το ματς σε παράταση, αφού ο Ντελαβεντόβα αστόχησε στην εκπνοή.

Οι Ισπανοί κυριάρχησαν απόλυτα στο δεύτερο επιπλέον πεντάλεπτο, αφού με σερί 8-0 διαμόρφωσαν το 90-82 και με 95-88 έφτασαν στο δεύτερο τελικό στην ιστορία τους μετά το 2006, όταν είχαν νικήσει την Ελλάδα.

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 32-37, 51-55, 71-71 (κ.α.), 80-80 (Α’ παράταση), 95-88 (Β’ παράταση).

ΙΣΠΑΝΙΑ (Σκαριόλο): Κλαβέρ 9, Φερνάντεθ 2, Γκασόλ 33 (3), Χ. Ερνανγκόμεθ 8 (2), Γ. Ερνανγκόμεθ, Γιουγ 17 (4), Οριόλα, Ρίμπας 7 (1), Ρούμπιο 19 (1).

ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ (Λεϊμάνις): Μπέινς 6 (2), Μπόγκατ 12, Κρικ 2, Ντελαβεντόβα 6 (2), Γκούλντινγκ 5 (1), Ινγκλς 5 (1), Κέι 18, Λαντέιλ 3 (1), Μιλς 32 (4).